Na stronie znajdziesz najświeższe komunikaty z regionu dotyczące Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
Aktualny numer tel., pod którym można zamawiać usługę transportu dla osób niepełnosprawnych w Opolu
Uprawnieni do korzystania z usługi transportu specjalistycznego
Przypominamy, że z usług transportowych wykonywanych na zlecenie Urzędu Miasta Opola mogą korzystać osoby niepełnosprawne zamieszkałe na terenie miasta Opola:
- posiadające znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności wydany z tytułu:
- upośledzenia narządu ruchu (w orzeczeniu o niepełnosprawności symbol przyczyny niepełnosprawności 05-R),
- chorób neurologicznych (w orzeczeniu o niepełnosprawności symbol przyczyny niepełnosprawności 10-N),
- chorób narządu wzroku (w orzeczeniu o niepełnosprawności symbol przyczyny niepełnosprawności 04-O);
- posiadające I lub II grupę inwalidzką przyznaną przez stosowny organ;
- uznane przez stosowny organ za całkowicie niezdolne do pracy i niezdolne do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolne do pracy;
- dzieci do 16-go roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności.
Wymagane dokumenty
Osoby chcące skorzystać z ww. usługi są zobowiązane do złożenia następujących dokumentów w Wydziale Zdrowia i Rozwoju Społecznego Urzędu Miasta Opola, ul. Budowlanych 4 pok. 2:
- Deklaracja korzystania z usług transportu specjalistycznego dla osób niepełnosprawnych na terenie miasta Opola (załącznik nr 3).
- Aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności posiadające symbol przyczyny niepełnosprawności 05-R lub 10-N lub 04-O wydane przez Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności lub wyrok sądu o zmianie orzeczenia;
- Orzeczenie stosownego organu o przyznaniu I lub II grupy inwalidzkiej, wraz z aktualnym zaświadczeniem lekarskim dot. wskazania iż dana osoba ma trudności w poruszaniu – wzór zaświadczenia stanowi załącznik nr 2.
- Aktualne orzeczenie lekarza orzecznika ZUS, komisji lekarskiej ZUS lub sądu o uznaniu całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji lub całkowitej niezdolności do pracy, wraz z aktualnym zaświadczeniem lekarskim dot. wskazania iż dana osoba ma trudności w poruszaniu – wzór zaświadczenia stanowi załącznik nr 2.
- Dla dzieci do 16-roku życia – aktualne orzeczenie o niepełnosprawności Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności lub wyrok sądu stwierdzający niepełnosprawność.
Zamawianie usługi
Pracownik merytoryczny Wydziału Zdrowia i Rozwoju Społecznego Urzędu Miasta Opola zajmujący się transportem dla osób niepełnosprawnych przyjmuje zapisy na ww. usługę:
- zapisy osobiste lub telefoniczne pod numerem telefonu: (77) 44-35-757 od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8:00 do 10:00,
- zapisy za pośrednictwem poczty elektronicznej (e-mail: transport@um.opole.pl), od poniedziałku do piątku, w godzinach od 7:30 do 14:00.
Realizacja i koszt przewozów
Przewozy osób niepełnosprawnych odbywają się w granicach administracyjnych miasta Opola trzema pojazdami:
- od poniedziałku do piątku: w godzinach od 6:00 do 22:00 – usługę świadczą dwa pojazdy oraz w godzinach od 6:00 do 16:00 – usługę świadczy trzeci pojazd,
- w dni ustawowo wolne od pracy i soboty w godzinach od 7:00 do 17:00 – usługę świadczy jeden pojazd.
Opłata za transport osób niepełnosprawnych wnoszona jest u kierowcy i wynosi w jedną stronę 2,00 zł.