Na stronie znajdziesz najświeższe aktualności dotyczące Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Polacy kolejny raz zdominowali Mistrzostwa Europy Żeglarzy z Niepełnosprawnościami

EUROSAF Para Inclusion Sailing Europeans 2019 zostały rozegrane od 28 maja do 1 czerwca 2019 r. na jeziorze Traunsee w Austrii. Reprezentacja Polski liczyła 3 osoby i wszyscy stanęli na podium. Piotr Cichocki oraz Olga Górnaś-Grudzień zdobyli złote medale, a Waldemar Woźniak brązowy.

Zawodnicy rywalizowali w jednoosobowej klasie HANSA 303. Trenerem kadry był Grzegorz Prokopowicz. Regaty rozgrywano w formule otwartej – dopuszczono do zawodów żeglarzy spoza Europy, a kobiety i mężczyźni startowali razem. Łącznie rozegrano 10 wyścigów.

Od  samego początku nasi reprezentanci „zdominowali” Mistrzostwa. Ubiegłoroczny złoty medalista Piotr Cichocki nie dał żadnych szans rywalom; tylko w pierwszym wyścigu dał się wyprzedzić i zajął drugie miejsce, ale wszystkie następne wygrał z dużą przewagą. Srebrny medal zdobył Francuz Edouard Champaut ze stratą dwudziestu sześciu punktów. Dobrze żeglował Waldemar Woźniak i podobnie, jak w ubiegłym roku zdobył brązowy medal.

Wspaniale żeglowała również Olga Górnaś-Grudzień. Tym razem nie zdyskwalifikowano jej z powodu problematycznych niedokładności w sprzęcie i pewnie zdobyła złoty medal w kategorii kobiet; wyprzedziła Austriaczkę Marinę Perterer o siedem punktów i Hiszpankę Violetę del Reino aż o dwadzieścia trzy punkty. Należy podkreślić fakt, że w łącznej klasyfikacji Polka zajęła doskonałe ósme miejsce wyprzedzając wielu mężczyzn.

Nasi zawodnicy kolejny raz udowodnili, że stanowią ścisłą światową czołówkę żeglarzy.

Data publikacji: 2019-06-04
Autor: Marek Winiarczyk