Na stronie znajdziesz najświeższe komunikaty z regionu dotyczące Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
Małopolski finał konkursu „Sztuka Osób Niepełnosprawnych”
W Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie 8 grudnia odbyła się Gala finałowa XX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Sztuka Osób Niepełnosprawnych”. Nagrodzono 24 Laureatów z całego Województwa.
Nagrody Laureatom wręczyła Marta Mordarska – dyrektor Małopolskiego Oddziału PFRON oraz obecni na Gali członkowie komisji konkursowej: Helena Maślana – prezes Fundacji Sztuki Osób Niepełnosprawnych, Małgorzata Woźniakowska – kierownik Domu Kultury Polskiego Związku Głuchych oraz Monika Meleń – redaktor TVP3 Kraków.
Wśród wręczających nagrody byli również zaproszeni goście, m.in. Wioletta Wilimska – dyrektor Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej, Rafał Solecki – dyrektor Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości, Tomasz Kosecki – dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego, Agnieszka Szlubowska – dyrektor Urzędu Statystycznego w Krakowie oraz Adam Stromidło – prezes Małopolskiego Oddziału PZG. Nagrody specjalne przyznali redaktor Monika Meleń oraz artysta malujący stopami – Stanisław Kmiecik.
Swoimi występami Galę uświetnił Teatr EXIT oraz Chór Allegria - uczniowie Szkoły Muzycznej I Stopnia im. Majora Hieronima Henryka Baranowskiego w Zespole Szkół i Placówek pn. „Centrum dla Niewidomych i Słabowidzących” w Krakowie.
„Sztuka Osób Niepełnosprawnych” to największy w Polsce przegląd dorobku artystycznego placówek terapeutycznych dla osób niepełnosprawnych. Promuje i nagradza twórczość osób z niepełnosprawnością. Tematem tegorocznej edycji konkursu jest „Świat za sto lat”. Konkurs odbył się w pięciu kategoriach malarstwo i witraż, rysunek i grafika, tkanina i aplikacja, rzeźba kameralna i płaskorzeźba oraz fotografia. Prace nagrodzone na etapie wojewódzkim zakwalifikowały się do ogólnopolskiego etapu konkursu.
Dzięki uprzejmości Tomasza Koseckiego – dyrektora Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, w dniu uroczystości wszyscy Laureaci zwiedzili Muzeum.
Wydarzeniu towarzyszyła wystawa nagrodzonych prac.
Poniżej publikujemy listę laureatów:
KATEGORIA MALARSTWO I WITRAŻ
- Miejsce I
Tytuł: „Stulatkowie”
Autor: Krzysztof Kobyłka
Placówka: Warsztat Terapii Zajęciowej – Oddział Miejski Krakowskiego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci
- Miejsce II
Tytuł: „Babulsy – nowy początek”
Autorzy: Kinga Widło, Paulina Turlej
Placówka: Warsztat Terapii Zajęciowej w Brzesku
- Miejsce III
Tytuł: „Jeszcze będzie pięknie”
Autor: Justyna Jasińska
Placówka: Warsztat Terapii Zajęciowej w Odrowążu
- Wyróżnienie
Tytuł: „Wielka samotność”
Autor: Krzysztof Majchrowicz
Placówka: Warsztat Terapii Zajęciowej w Odrowążu
- Wyróżnienie
Tytuł: „Mechaniczne koty”
Autor: Teresa Strojna
Placówka: Środowiskowy Dom Samopomocy w Tomaszkowicach
KATEGORIA GRAFIKA I RYSUNEK
- Miejsce I
Tytuł: „Bezpieczna przystań”
Autor: Andrzej Dziedzic
Placówka: Warsztat Terapii Zajęciowej w Brzesku
- Miejsce II
Tytuł: „Niekoniecznie w różowych okularach”
Autor: Anna Mikosz
Placówka: WTZ Kupienin
- Miejsce III
Tytuł: „Jestem z przyszłości”
Autor: Katarzyna Woźniak
Placówka: WTZ – Oddział Miejski Krakowskiego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Krakowie
- Wyróżnienie
Tytuł: „Miasto światła”
Autor: Agnieszka Pałka
Placówka: Środowiskowy Dom Samopomocy „VITA”
KATEGORIA RZEŹBA KAMERALNA I PŁASKORZEŹBA
- Miejsce I
Tytuł: „Spacer z psem”
Autor: Anna Gołąb
Placówka: Warsztat Terapii Zajęciowej w Brzesku
- Miejsce II
Tytuł: „Podłączona – życie w ciągłym napięciu”
Autor: Łukasz Pichurski
Placówka: Środowiskowy Dom Samopomocy w Krynicy-Zdroju
- Miejsce III
Tytuł: „Zostanie nas mało, będzie jedność”
Autor: Tomasz Kalisz
Placówka: Środowiskowy Dom Samopomocy przy SNRON Gniazdo w Starym Sączu
- Wyróżnienie
Tytuł: „Łowiąc marzenia”
Autor: Marcin Światłowski
Placówka: Środowiskowy Dom Samopomocy w Siedlcu
KATEGORIA TKANINA I APLIKACJA
- Miejsce I
Tytuł: „Życie nad ziemią”
Autorzy: Iwona Godzik, Maria Szałas
Placówka: Środowiskowy Dom Samopomocy w Tomaszkowicach
- Miejsce II
Tytuł: „Betonowy świat”
Autor: Aleksandra Papierz
Placówka: WTZ w Odrowążu
- Miejsce III
Tytuł: „Innowacyjne technologie: antygrawitacja”
Autor: Urszula Kasprzyk
Placówka: Środowiskowy Dom Samopomocy w Zagórzanach
- Wyróżnienie
Tytuł: „Tymbark i ja w 2122 roku”
Autor: Agnieszka Kulig
Placówka: Warsztat Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu „Remedium”
KATEGORIA FOTOGRAFIA
- Miejsce I
Tytuł: „Sługa i jego Pan”
Autor: Andrzej Baran
Placówka: Środowiskowy Dom Samopomocy w Krynicy-Zdroju
- Miejsce II
Tytuł: „Niepewność jutra”
Autor: Sławomir Rams
Placówka: Środowiskowy Dom Samopomocy przy SNRON Gniazdo w Starym Sączu
- Miejsce III
Tytuł: „Powrót do źródła”
Autor: Jakub Brudziński
Placówka: Warsztat Terapii Zajęciowej Fundacji Pomocy Osobom z Autyzmem „MADA”
- Wyróżnienie
Tytuł: „Odwiedziny u rodziny”
Autor: Piotr Michalik
Placówka: Środowiskowy Dom Samopomocy w Stróżach
Nagrody specjalne:
- Wyróżnienie przyznane przez redaktor Monikę Meleń:
Tytuł: "Jak na planie z Tomem Cruisem"
Autor: Bogdan Towarek
Placówka: WTZ Stowarzyszenia Pomocy Socjalnej Gaudium et Spes
- Wyróżnienie przyznane przez artystę - Stanisława Kmiecika:
Tytuł: "Łowiąc marzenia"
Autor: Marcin Światłowski
Placówka: ŚDS w Siedlcu
Gratulujemy wszystkim uczestnikom i Laureatom konkursu!