Tutaj można się dowiedzieć, jakie to projekty, co jest ich celem i na jakim są etapie. Więcej informacji, czyli szczegółowe opisy, linki do dokumentów i konsultacji, można znaleźć klikając na tytuły.



Zaproszenie do udziału w pracach Zespołu ds. opracowania modelu kształcenia specjalistów ds. zarządzania rehabilitacją
1. Informacje o projekcie
Celem głównym projektu „Wdrożenie nowego modelu kształcenia specjalistów ds. zarządzania rehabilitacją - jako element systemu kompleksowej rehabilitacji w Polsce” jest wdrożenie modelu kształcenia i programu studiów podyplomowych (SP) kształtujących kompetencje specjalisty ds. zarządzania rehabilitacją.
Projekt jest odpowiedzią na problem związany z brakiem w polskim systemie kształcenia, w tym podyplomowego, kierunku łączącego holistycznie kompetencje specjalisty ds. zarządzania rehabilitacją (rehabilitacja medyczna, zawodowa, społeczna, rozwój umiejętności samodzielnego funkcjonowania u podopiecznego, zwiększanie osobistej motywacji do aktywnego uczestniczenia w rynku pracy, terapia zajęciowa, prawo pracy, zabezpieczenie społeczne, umiejętności pozwalające na skuteczne motywowanie środowiska rodzinnego, zawodowego w zakresie pomocy osobie rehabilitowanej). Istniejący obecnie system kształcenia specjalistycznego dostarcza specjalistów
w wyłącznie określonych dziedzinach, jakie potrzebne są w procesie rehabilitacji (m.in. lekarzy specjalistów rehabilitacji, fizjoterapii, psychologii, medycynie pracy).
Rolą specjalisty ds. zarządzania rehabilitacją jest optymalne, indywidualne przeprowadzenie osoby przez proces rehabilitacji, przygotowujące ją do samodzielnego funkcjonowania zawodowego i społecznego. Polega to na wieloaspektowym oddziaływaniu – w oparciu o analizę, ocenę i rozwój jego indywidualnego potencjału, cech psychofizycznych i posiadanych kompetencji osobistych i zawodowych - poprzez stymulację motywacji, rehabilitację leczniczą, społeczną (w tym współpracę ze środowiskiem rodzinnym i zawodowym), uzupełnienie kwalifikacji.
2. Rola i skład Zespołu ekspertów
Zostanie powołany Zespół ekspertów (ZE) odpowiedzialnych za przygotowanie I wersji modelu kształcenia specjalistów ds. zarządzania rehabilitacją.
Zespół będzie złożony z 20 osób, w tym przedstawicieli PFRON, ZUS, Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, organizacji pozarządowych i organizacji pracodawców.
Zespół zostanie podzielony na cztery podzespoły:
- ds. opracowania podstawy programowej.
- ds. metodycznych,
- ds. analizy potrzeb edukacyjno-kompetencyjnych grupy docelowej,
- ds. formalno-prawnych.
Każdy podzespół będzie miał Lidera wybranego spośród Partnerów projektu.
3. Planowany harmonogram prac Zespołu
- Spotkanie inicjujące, cel: podział zadań, stworzenie szczegółowego harmonogramu zadań, wypracowanie wstępnego zakresu modelu, podział na podzespoły.
- 5-dniowa wizyta studyjna do DGUV w terminie 23-27.10.2017 - cel: zapoznanie się z rozwiązaniami Partnera niemieckiego w zakresie kształcenia specjalistów ds. zarządzania rehabilitacją, wymiana doświadczeń.
- Opracowanie materiałów dot. szczegółowych założeń Modelu - 10.2017 - 01.2018.
W trakcie opracowywania założeń:- drugie spotkanie zespołu ekspertów – listopad 2017 r., podsumowanie wizyty studyjnej, weryfikacja założeń z pierwszego spotkania
- 2-dniowe seminarium dot. konsultacji założeń modelu z partnerami społeczno-gospodarczymi,
- badanie potrzeb odbiorców usług specjalistów ds. zarządzania rehabilitacją,
- trzecie spotkanie zespołu – omówienie wyników badania potrzeb,
- Spotkanie zespołu (czwarte), cel: uzgodnienie wypracowanych przez podzespoły założeń do modelu
- Przygotowanie końcowej wersji materiałów dotyczących I wersji modelu kształcenia – do 03.2018 r., w tym 2-dniowe seminarium konsultacyjne.
4. Zadania eksperta w ramach projektu
Ekspert będzie świadczył usługi eksperckie w ramach prac Zespołu ekspertów. Jego zadaniem będzie aktywny udział w pracach Zespołu, poprzez uczestnictwo w jednym z podzespołów.
Zadania eksperta będą obejmowały w szczególności:
- Uczestnictwo w spotkaniach podzespołu oraz konsultacjach telefonicznych lub za pośrednictwem internetu,
- Udział w opracowaniu modelu kształcenia, w tym przygotowywanie opracowań pisemnych służących opracowaniu I wersji modelu kształcenia w zakresach i objętościach ustalonych z liderem podzespołu,
- Udział w seminariach konsultacyjnych.
Przewidywany maksymalny wymiar czasowy usług eksperta nie może przekroczyć średnio 26 godzin miesięcznie (odpowiednik 1/6 etatu) przez okres 6 miesięcy w okresie 10.2017 – 03.2018 oraz kosztu 1313,18 zł miesięcznie (koszt ten uwzględnia wszystkie czynniki wynagrodzenia takie jak podatek, składki ZUS po stronie pracodawcy i inne).
Ekspertowi, poza wynagrodzeniem, o którym mowa powyżej, przysługiwać będzie zwrot kosztów podróży i noclegów na terenie całego kraju, w związku z udziałem w spotkaniach zespołu, na zasadach określonych w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29.01.2013 r., w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz. U. poz. 167).
Ekspert będzie zobowiązany do udziału w wizycie studyjnej w DGUV w Berlinie w dniach 23-27 października 2017 r. PFRON pokrywa koszty uczestnictwa w wizycie, to znaczy koszty przelotu na trasie Warszawa-Berlin, dojazdu do Warszawy i z Warszawy do miejsca zamieszkania, zakwaterowania i 3 posiłków dziennie w Berlinie oraz transportu pomiędzy lotniskiem, hotelem i siedzibą DGUV. Czas udziału w wizycie studyjnej nie wlicza się do wymiaru czasowego usług eksperta.
5. Wymagania dotyczące ekspertów
Osoby, które są zainteresowane udziałem w pracach zespołu powinny wykazać, iż:
- Posiadają co najmniej stopień magistra.
- Posiadają wiedzę w zakresie rehabilitacji lub aktywizacji zawodowej lub zatrudniania osób z niepełnosprawnościami.
- Posiadają doświadczenie w obszarze rehabilitacji lub aktywizacji zawodowej lub zatrudniania osób z niepełnosprawnościami.
- Współpracują co najmniej 2 lata z organizacją pozarządową lub organizacją pracodawców, która wystawiła rekomendację.
- Posiadają rekomendację w formie pisemnej ze strony organizacji pozarządowej prowadzącej działania na rzecz aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami lub organizacji pracodawców, dotyczącą jego/jej udziału w pracach Zespołu ekspertów w ramach projektu „Wdrożenie nowego modelu kształcenia specjalistów ds. zarządzania rehabilitacją - jako element systemu kompleksowej rehabilitacji w Polsce”.
6. Sposób przygotowania zgłoszenia
Kompletne zgłoszenie powinno zawierać następujące elementy:
- Formularz zgłoszenia – Załącznik nr 1 do zaproszenia.
- Dokumenty poświadczające wykształcenie, doświadczenie zawodowe i inne dokumenty ważne dla oceny zgłoszenia.
- Rekomendację ze strony organizacji pozarządowej lub organizacji pracodawców.
7. Wybór ekspertów
Spośród nadesłanych zgłoszeń PFRON wybierze 2 ekspertów spośród osób rekomendowanych przez organizacje pozarządowe oraz 2 ekspertów spośród osób rekomendowanych przez organizacje pracodawców. Każdy z wybranych ekspertów musi być rekomendowany przez inną organizację.
W przypadku liczby zgłoszeń przekraczającej liczbę ekspertów, którzy mają wejść w skład Zespołu, PFRON dokona wyboru ekspertów kierując się następującymi kryteriami:
- liczba publikacji naukowych,
- doświadczenie eksperta w zakresie rehabilitacji lub aktywizacji zawodowej lub zatrudniania osób z niepełnosprawnościami, w tym w szczególności doświadczenie uzyskane poprzez bycie konsultantem, ekspertem, trenerem, wykładowcą (okres, liczba projektów/przedsięwzięć, rola w projektach/przedsięwzięciach)
- okres współpracy z organizacją rekomendującą.
Jeżeli jedna z tak wybranych osób nie będzie gotowa do podpisania umowy w terminie trzech dni roboczych od powiadomienia jej drogą elektroniczną o wyborze i zaproszenia do podpisania umowy, PFRON zaprosi do podpisania umowy kolejnego eksperta i z listy rekomendowanych przez dany typ organizacji .
8. Dodatkowe informacje
- Z udziału w Zespole wykluczone są osoby powiązane osobowo z PFRON. Przez powiązania osobowe rozumie się wzajemne powiązania między PFRON lub osobami upoważnionymi do zaciągania zobowiązań w imieniu PFRON lub osobami wykonującymi w imieniu PFRON czynności związane z przygotowaniem i przeprowadzaniem procedury wyboru ekspertów a ekspertem, polegające w szczególności na:
- uczestniczeniu w spółce, jako wspólnik spółki cywilnej lub spółki osobowej,
- pełnieniu funkcji członka organu nadzorczego lub zarządzającego, prokurenta, pełnomocnika,
- pozostawaniu w związku małżeńskim, w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa drugiego stopnia lub powinowactwa drugiego stopnia w linii bocznej lub w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli.
- Ekspert nie może być zatrudniony w instytucji/ach uczestniczącej/ych w realizacji Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, tj. w Instytucji Zarządzającej i Instytucji Pośredniczącej, chyba że nie zachodzi konflikt interesów ani podwójne finansowanie w rozumieniu Wytycznych w zakresie kwalifikowalności wydatków w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności na lata 2014-2020.
- Każdy ekspert wraz z rozliczeniem finansowym musi przedstawić liczbę oraz szczegółowy wykaz godzin w danym miesiącu kalendarzowym poświęconych na wykonywanie zadań.
- Złożone zgłoszenie musi uwzględniać wszystkie zobowiązania.
- Zgłoszenie musi być podpisane przez osobę składającą zgłoszenie.
- Zgłoszenie musi być sporządzone w języku polskim. Dokumenty złożone wraz ze zgłoszeniem sporządzone w języku innym niż polski lub angielski muszą być złożone wraz z tłumaczeniem na język polski. Dokumenty złożone w innych językach bez tłumaczenia na język polski nie będą brane pod uwagę przy ocenie zgłoszenia.
- Składający zgłoszenie ponosi wszelkie koszty związane z przygotowaniem i złożeniem zgłoszenia.
- Zaleca się, aby strony zgłoszenia były trwale ze sobą połączone i kolejno ponumerowane.
- PFRON oświadcza, iż wynagrodzenie za udział w Zespole ekspertów jest współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
- PFRON dopuszcza możliwość przesunięcia terminu realizacji zadań w przypadku zmiany harmonogramu realizacji projektu.
- Składając zgłoszenie, ekspert wyraża zgodę na przetwarzanie jego danych osobowych przez PFRON.
- Niniejsze zaproszenie nie stanowi zobowiązania do zawarcia umowy.
9. Termin i sposób złożenia zgłoszeń
Zgłoszenie należy:
- przesłać w terminie do dnia 17 października 2017 r. do godziny 24.00 w formie skanu wymaganych dokumentów na adres e-mail: kgurbiel@pfron.org.pl oraz kkrysik@pfron.org.pl
lub - dostarczyć w terminie do dnia 16 października 2017 r. do godziny 16.00 w oryginale do siedziby PFRON na adres: ul. Jana Pawła II 13, 00-828 Warszawa, KANCELARIA
10. Sposób komunikowania się
Osoby uprawnione do komunikowania się z osobami zainteresowanymi zgłoszeniem:
- Krystyna Gurbiel: (22) 50 55 219, kgurbiel@pfron.org.pl
- Katarzyna Krysik: (22) 50 55 564, kkrysik@pfron.org.pl
11. Unieważnienie postępowania
PFRON zastrzega sobie możliwość unieważnienia postępowania na każdym etapie bez podania przyczyny lub zamknąć postępowanie bez wyboru któregokolwiek zgłoszenia. W przypadku unieważnienia postępowania lub zamknięcia postępowania bez wyboru któregokolwiek zgłoszenia, PFRON nie ponosi kosztów postępowania.
12. Uwagi końcowe
- O wyborze ekspertów PFRON niezwłocznie powiadomi wszystkich zainteresowanych, którzy złożyli zgłoszenia. Ponadto, powyższe zawiadomienie PFRON zamieści na swojej stronie internetowej.
- Niniejsze zaproszenie nie jest ogłoszeniem w rozumieniu ustawy prawo zamówień publicznych. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zastrzega sobie możliwość rezygnacji z podpisania lub zawarcia umowy bez podania uzasadnienia swojej decyzji.
13. Wykaz załączników do niniejszego zapytania
1. Załącznik nr 1 – Formularz zgłoszenia