Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Źródło: http://www.pfron.org.pl/pl/wydarzenia/1275,Polska-kultura-blizej-osob-niewidomych.html
Wygenerowano: Sobota, 29 lipca 2017, 13:37

Polska kultura bliżej osób niewidomych

Pięć zmysłów – wystawa z audiodeskrypcją dla niewidomych w Muzeum Narodowym w Poznaniu do 27 listopada 2011 roku

W Muzeum Narodowym w Poznaniu 15 października otwarto wystawę, która jest jednym z głównych elementów projektu edukacyjnego „Pięć zmysłów”: prezentuje ona 25 dzieł pochodzących ze zbiorów poznańskiego  Muzeum Narodowego oraz ich opisy wykonane w technice audiodeskrypcji. 

Audiodeskrypcja to technika narracyjna, która za pomocą dodatkowych, werbalnych opisów udostępnia odbiór treści wizualnych osobom niewidomym i słabowidzącym. Audiodeskrypcja pozwala osobom niewidomym odbierać sztuki wizualne np. malarstwo czy grę aktorską i dlatego stosowana  jest między innymi w muzeach, teatrze czy kinie. W przypadku przygotowywania opisów dzieł sztuki na potrzeby odbiorców z problemami widzenia, ważne jest by opisy były zwięzłe i obiektywne, stworzone w taki sposób, aby osoba słuchająca była w stanie samodzielnie zinterpretować jej treść. Każde słowo jest ważne – nadaje ono kolory, wyłania kształty, tworzy obraz – ma pozostawić w odbiorcy to samo odczucie, jakie twórca chciał przekazać za pomocą dzieła.

Wystawa tematycznie nawiązuje do pięciu zmysłów - wzrok, słuch, dotyk, zapach, smak – oprócz słownych opisów przygotowano dodatkowe formy odnoszące się do tych zmysłów np. potrawy nawiązujące do prezentowanych na obrazach – można więc wykorzystać dotyk, smak, zapach,  poszerzając możliwości odbioru dzieł.  Wystawa będzie więc prawdziwą atrakcją dla wszystkich, także pełnosprawnych widzów; posłuży refleksji  nad dominującą rolą wzroku w życiu codziennym. Wystawa została tak przygotowana by umożliwić osobom niewidomym i słabowidzącym samodzielne jej zwiedzanie, dzięki  nowoczesnym systemom audiowizualnym zapewniającym komfort i niezależność. Goście wystawy będą mogli wypożyczyć przewodniki - wysłuchać opisów i również obejrzeć ponad 20 wybitnych dzieł z kolekcji Muzeum Narodowego w Poznaniu, m. in. obrazów Jacka Malczewskiego, Józefa Pankiewicza, Józefa Chełmońskiego, Sofonisby Anguissoli,Angelo Bronzino, rzeźb tj. odlewu Drzwi Gnieźnieńskich, czy współczesnej rzeźby Henryka Morela.

więcej o projekcie 5 ZMYSŁÓW  tutaj

Organizatorzy Wystawy: Stowarzyszenie Edukacyjne MCA, More Than One Production i Muzeum Narodowe w Poznaniu

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym ze środków PFRON będących w dyspozycji Województwa Wielkopolskiego

Niewidomi mogą poznać polską kulturę

Potrzeba udostępniania sztuki osobom niewidomym i niedowidzącym w Polsce jest coraz bardziej dostrzegana, oto przykłady:

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli
Muzeum realizuje program Dostępne Muzeum. W jego ramach powstała rzeźbiarska Galeria przez Dotyk, pakiet edukacyjny, przewodnik dla muzealników, cykl warsztatów i lekcji muzealnych (zobacz)
 

Muzeum Śląskie w Katowicach
Muzeum oferuje  ścieżkę zwiedzania Galerii Malarstwa Polskiego dla osób z deficytami wzroku. W ofercie edukacyjnej muzeum znajdują się zajęcia dla dzieci niewidomych i słabo widzących pt. Czym jest obraz. (zobacz)

 

W materiale wykorzystano informacje ze stron: Projektu: http://5zmyslow.pl oraz Muzeum Narodowego w Poznaniu: www.mnp.art.pl

  • plakat wystawy - Audiodeskrypcja Uwaga. Link otwiera obraz w powiększeniu.
    plakat wystawy - Audiodeskrypcja
Data publikacji 25.10.2011

Wydział Programowania i Realizacji Zadań
Autor: Joanna Kowtun
Statystyka strony: 2781 wizyt