Organizujemy konkursy, które mają zwrócić uwagę świata sztuki, kultury i środowiska naukowego na sprawy osób z różnymi dysfunkcjami. Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi „Sztuki Osób Niepełnosprawnych”, „Otwartych Drzwi” i „Kultury Wrażliwej”.
Lista laureatów X edycji ogólnopolskiego konkursu plastycznego „Sztuka Osób Niepełnosprawnych” - moduł B programu „Wsparcie inicjatyw”.
Zarząd Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zaakceptował werdykt Centralnej Komisji Konkursowej i przyznał nagrody finansowe w X edycji ogólnopolskiego konkursu plastycznego „SZTUKA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH” – moduł B programu „Wsparcie inicjatyw” (uchwała nr 110/ 2012 z dn. 26 lipca 2012 r.).
Zgodnie z § 7 ust. 2 Regulaminu Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego nagrody pieniężne otrzymują placówki, z których pochodzą nagrodzone prace.
- Kategoria malarstwo i witraż:
- I miejsce (nagroda 6 000 zł) – Rafał Dyrda za pracę „Tomasz Majewski wakcji”, Warsztat Terapii Zajęciowej „Unikat” przy Stowarzyszeniu Wspierania Inicjatyw Twórczych w Katowicach (woj. śląskie),
- II miejsce (nagroda 5 000 zł) – Rafał Wyrzykowski za pracę „Siłacz”, Środowiskowy Dom Samopomocy Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej wRadzyminie (woj. mazowieckie),
- III miejsce (nagroda 4 000 zł) – Klaudiusz Grabisna za pracę „Olimpiada”, Warsztat Terapii Zajęciowej przy Spółdzielni Inwalidów „Jutrzenka” wSochaczewie (woj. mazowieckie),
- Wyróżnienia:
- Janusz Jakubowski, Andrzej Łoboda za pracę „Pokój naszym zwycięstwem”, Dom Pomocy Społecznej w Chojnicach (woj. pomorskie),
- Magdalena Urbaniak za pracę „Irena Szewińska – bieg po złoto”, Środowiskowy Dom Samopomocy „Nowiny” w Gdańsku (woj. pomorskie),
- Gustaw Mędrek za pracę „Kibice”, Warsztat Terapii Zajęciowej wHrubieszowie (woj. lubelskie),
- Jarosław Forysiak za pracę „Niezwykli olimpijczycy”, Środowiskowy Dom Samopomocy w Choszcznie (woj. zachodniopomorskie),
- Adam Sołopa za pracę „Sport bez granic”, Środowiskowy Dom Samopomocy wTarnobrzegu (woj. podkarpackie),
- Dorota Szpak za pracę „Najlepsi z najlepszych”, Warsztat Terapii Zajęciowej wGrabowicy (woj. lubelskie).
- Kategoria rysunek i grafika:
- I miejsce (nagroda 6 000 zł) – Krzysztof Bruździński za pracę „Łuczniczka”, Warsztat Terapii Zajęciowej „Tęcza” przy Caritas Diecezji Bydgoskiej wBydgoszczy (woj. kujawsko-pomorskie),
- II miejsce (nagroda 5 000 zł) – Maciej Poździak za pracę „Autoportret”, Warsztat Terapii Zajęciowej „Jesteś potrzebny” przy Bielskim Stowarzyszeniu Artystycznym „Teatr Grodzki” w Bielsku-Białej (woj. śląskie),
- III miejsce (nagroda 4 000 zł) – Piotr Ceglarz za pracę „W drodze”, Środowiskowy Dom Samopomocy wTarnobrzegu (woj. podkarpackie),
- Wyróżnienia:
- Ewa Tuła za pracę „Sportowcy ćwiczą na okrągło”, Środowiskowy Dom Samopomocy przy Fundacji „Dom” w Opolu (woj. opolskie),
- Mariusz Błaszczyk za pracę „Wspólni silni”, Warsztat Terapii Zajęciowej „Zielone Wzgórze” przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób zUpośledzeniem Umysłowym w Olsztynie (woj. warmińsko-mazurskie),
- Paweł Biesok za pracę „Dyskobole”, Warsztat Terapii Zajęciowej przyPowiatowym Domu Pomocy Społecznej „Feniks” w Drogomyślu (woj. śląskie),
- Adam Śleziona za pracę „Mecz w kosza”, Warsztat Terapii Zajęciowej „Unikat” przy Stowarzyszeniu Wspierania Inicjatyw Twórczych wKatowicach (woj. śląskie),
- Anna Majda za pracę „Rowerzyści na start!”, Warsztat Terapii Zajęciowej przy Domu Pomocy Społecznej im. Jana Pawła II w Kielcach (woj. świętokrzyskie),
- Monika Basińska za pracę „Zwycięstwo”, Środowiskowy Dom Samopomocy „Pałacyk” w Żmigrodzie (woj. dolnośląskie),
- Janusz Uberman za pracę „Polska gola”, Środowiskowy Dom Samopomocy wPrzeworsku (woj. podkarpackie).
- Kategoria tkanina i aplikacja:
- I miejsce (nagroda 6 000 zł) – Mirosława Masłowska za pracę „Taniec zszarfą”, Warsztat Terapii Zajęciowej w Ogrodniczkach (woj. podlaskie),
- II miejsce (nagroda 5 000 zł) – Mateusz Solarz za pracę „Na szczycie”, Warsztat Terapii Zajęciowej przy Spółdzielni Niewidomych „Start” wPrzemyślu (woj. podkarpackie),
- III miejsce (nagroda 4 000 zł) – Urszula Powęska za pracę „Pływaczka”, Warsztat Terapii Zajęciowej przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej wStalowej Woli (woj. podkarpackie),
- Wyróżnienia:
- Antoni Zalewski za pracę „Wszyscy mamy wspólny cel”, Dom Pomocy Społecznej im. Jana Pawła II w Szczytnie (woj. warmińsko-mazurskie),
- Anna Jankowska za pracę „Peleton olimpijski”, Dom Pomocy Społecznej wŚlesinie (woj. wielkopolskie),
- Marek Urbański za pracę „Szermierz”, Warsztat Terapii Zajęciowej „Mega-Art” przy Polskim Związku Niewidomych w Bydgoszczy (woj. kujawsko-pomorskie),
- Żanetta Żeliszczak za pracę „Cudowny gol”, Warsztat Terapii Zajęciowej „Iskierka” w Karlinie (woj. zachodniopomorskie),
- Karolina Nowotarska za pracę „Kajakarstwo”, Warsztat Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu Integracji oraz Aktywizacji Zawodowej i Społecznej Osób Niepełnosprawnych „Emaus” w Krakowie (woj. małopolskie).
- Kategoria rzeźba kameralna i płaskorzeźba:
- I miejsce (nagroda 6 000 zł) – Tomasz Kuna za pracę „Niepokonany w 317 walkach”, Warsztat Terapii Zajęciowej „Otwarte Serce” w Dąbrowie Górniczej (woj. śląskie),
- II miejsce (nagroda 5 000 zł) – Piotr Hołowieniec, Mateusz Świątkowski, Wojciech Świątkowski za pracę „Piłka Nożna”, Warsztat Terapii Zajęciowej przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 w Lublinie (woj. lubelskie),
- III miejsce (nagroda 4 000 zł) – Piotr Zięba za pracę „Sportowiec”, Warsztat Terapii Zajęciowej przy Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Końskich (woj. świętokrzyskie),
- Wyróżnienia:
- Władysław Szymczyk za pracę „Płomień olimpijski”, Dom Pomocy Społecznej „NadJarem” w Bodzanowie (woj. mazowieckie),
- Natalia Grega, Natalia Atamańczuk za pracę „Zwycięzca”, Warsztat Terapii Zajęciowej przy Fundacji „Dom” w Opolu (woj. opolskie),
- Andrzej Chrapek za pracę „Jestem siłaczem”, Warsztat Terapii Zajęciowej przy Powiatowym Domu Pomocy Społecznej „Feniks” w Drogomyślu (woj. śląskie),
- Sebastian Jackowski za pracę „Stadion olimpijski”, Warsztat Terapii Zajęciowej „Unikat” przy Stowarzyszeniu Wspierania Inicjatyw Twórczych w Katowicach (woj. śląskie),
- Zbigniew Pakizer za pracę „Ciężarowiec”, Środowiskowy Dom Samopomocy im. Jana Pawła II przy Fundacji Marcus w Gdańsku (woj. pomorskie),
- Michał Nowicki za pracę „Zapaśnik”, Środowiskowy Dom Samopomocy im. Jana Pawła II przy Fundacji Marcus w Gdańsku (woj. pomorskie),
- Marta Jeglińska za pracę „Olimpijczycy”, Warsztat Terapii Zajęciowej Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Suwałkach (woj. podlaskie),
- Agnieszka Wilczyńska za pracę „Sportowy uścisk”, Środowiskowy Dom Samopomocy w Wałczu (woj. zachodniopomorskie).