Na stronie znajdziesz najświeższe aktualności dotyczące Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
Nowy podwójny numer Kwartalnika
Szanowni Państwo,
oddajemy w Państwa ręce podwójny numer 44/45 Kwartalnika „Niepełnosprawność – zagadnienia, problemy, rozwiązania”.
Na wstępie prezentujemy Państwu Globalny Raport na temat technologii wspomagających Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF).
Na całym świecie istnieje duże, niezaspokojone zapotrzebowanie na technologie wspomagające. Globalny Raport na temat technologii wspomagających został opracowany w odpowiedzi na rezolucję Światowego Zgromadzenia Zdrowia (WHA71.8) w sprawie poprawy dostępu do technologii wspomagających, przyjętej w maju 2018 r. Oczekuje się, że Globalny Raport odegra zasadniczą rolę w ustalaniu globalnego planu działania na rzecz poprawy dostępu do technologii wspomagających.
Autorzy Raportu przedstawili kompleksowy zestaw danych i analizę obecnego dostępu do technologii wspomagających, zwracając uwagę rządów i społeczeństwa obywatelskiego na potrzebę i korzyści płynące z technologii wspomagającej, w tym zwrot z inwestycji. Raport Globalny zawiera dziesięć zaleceń dotyczących poprawy dostępu do technologii wspomagających, które z kolei wspierają osiągnięcie Celów Zrównoważonego Rozwoju, obejmującego powszechną opiekę zdrowotną oraz zgodność z Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych.
Należy podkreślić, że dostęp do technologii wspomagających jest prawem człowieka i warunkiem wstępnym równych szans i równego uczestnictwa w życiu każdego człowieka.
Publikujemy również artykuł „Udostępnianie kultury osobom niepełnosprawnym – potencjał spektaklu teatralnego w wykonaniu osób z dysfunkcją wzroku". Niniejsze opracowanie podejmuje tematykę udostępniania kultury i sztuki osobom niepełnosprawnym. Nie ma wątpliwości, że osoby z niepełnosprawnościami powinny mieć swobodny dostęp do kultury i sztuki, ale kwestią problematyczną pozostaje pytanie, jak tę dostępność skutecznie im zapewnić. W artykule podkreśla się, że należy zacząć od zmiany podejścia do niepełnosprawności i uznać, iż osoby niepełnosprawne – jakkolwiek nie jest to ich wybór – mają prawo do bycia niepełnosprawnymi; by szanować ich ze względu na to, że są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa. Ponadto, autorzy proponują, aby udostępnianie kultury i sztuki dostosować nie tylko do typu niepełnosprawności, ale także do stopnia zrehabilitowania kulturalnego samych niepełnosprawnych, którzy mogą być bardziej lub mniej aktywnymi odbiorcami sztuki, a nawet jej twórcami.
W dziale Zatrudnianie przedstawiamy artykuł „Potencjał osób niepełnosprawnych w miejscu pracy w opinii zatrudnionych". Jak wskazują autorki, rozwój organizacji uwarunkowany jest m.in. poprawą efektywności wykorzystywanych zasobów, zwłaszcza niematerialnych. Nie wystarczy jednak zatrudnić odpowiednich pracowników, niezbędne jest umiejętne korzystanie z ich potencjału. Do tego konieczne jest stworzenie środowiska pracy, które będzie wspierać efektywne wykorzystanie potencjału wszystkich pracowników. Najtrudniejsza sytuacja dotyczy wykorzystania potencjału osób niepełnosprawnych, ze względu na liczne bariery, m.in.: brak wiedzy i umiejętności w zarządzaniu tym szczególnym potencjałem, brak doświadczenia w zarządzaniu czy uprzedzenia w stosunku do pracowników niepełnosprawnych przez kadrę zarządzającą lub współpracowników.
Z życzeniami interesującej lektury
Krzysztof Michałkiewicz
Prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
Przewodniczący Międzynarodowej Rady Programowej Kwartalnika
Kwartalnik "Niepełnosprawność – zagadnienia, problemy, rozwiązania"