Na stronie znajdziesz najświeższe aktualności dotyczące Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
Ogólnopolskie Targi Zakładów Aktywności Zawodowej
W rzeszowskiej Hali Podpromie spotkali się przedstawiciele ZAZ m.in. z Giżycka, Koźmina Wielkopolskiego, Bydgoszczy, Stargardu Szczecińskiego, Warszawy, Krakowa i wielu innych miejscowości. Są tu beneficjenci projektu „Inkubator Zakładów Aktywności Zawodowej Województwa Podkarpackiego”, czyli ZAZ-y z Jarosławia, Woli Żyrakowskiej, Malina, Woli Rafałowskiej, Nowej Sarzyny, Woli Dalszej i Rymanowa Zdroju Dołączył do nich ZAZ z Oleszyc – więc wszystkie Zakłady z Podkarpacia były na miejscu.
21 i 22 września goście targów zapoznali się z szerokim wachlarzem oferowanych przez wystawców usług i produktów: od poligrafii, gastronomii, produkcji rolnej, przez produkcję podpałek ekologicznych i ceramikę, po rękodzieło artystyczne. Stoiska wystawili także Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Wojewódzki Urząd Pracy, Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, Centrum Doradztwa Zawodowego i Wspierania Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie (Centrum DZWONI) i Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym.
Istotną częścią Targów była konferencja poświęcona aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych. Wzięli w niej udział prelegenci, którzy zajmują się kształtowaniem systemowych rozwiązań dotyczących aktywizacji: parlamentarzyści, przedstawiciele administracji rządowej, samorządu województwa, instytucji działających na rzecz osób niepełnosprawnych. Konferencja to także seria prelekcji i paneli specjalistycznych; ich wiodące tematy to: planowane zmiany w rozporządzeniu regulującym działalność ZAZ, partnerstwo z samorządem w zakresie przeciwdziałania marginalizacji osób niepełnosprawnych czy innowacyjne formy produkcji i usług. Więcej informacji o Projekcie „Inkubator Zakładów Aktywności Zawodowej Województwa Podkarpackiego” znaleźć można na stronie: www.jaroslaw.psou.org.pl//inkubator
W Polsce funkcjonują 62 zakłady aktywności zawodowej. Pracuje w nich 3129 osób, w tym 2300 osób ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Na dofinansowanie ich działalności PFRON w roku 2010 przekazał około 52 mln zł - za pośrednictwem urzędów marszałkowskich, które nadzorują ich działalność zgodnie z ustawą o rehabilitacji (...).
Zakład aktywności zawodowej jest wyodrębnioną organizacyjnie i finansowo jednostką tworzoną w celu zatrudnienia osób niepełnosprawnych zaliczonych do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, u których stwierdzono autyzm, upośledzenie umysłowe lub chorobę psychiczną.
Wniosek o utworzenie zakładu aktywności organizator (powiat, gmina, fundacja, stowarzyszenie, inna organizacja społeczna, której statutowym zadaniem jest rehabilitacja zawodowa i społeczna osób niepełnosprawnych) składa do marszałka województwa, z którym zawiera umowę o dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych kosztów utworzenia i działania zakładu. Maksymalna kwota dofinansowania ze środków PFRON kosztów tworzenia zakładu aktywności zawodowej nie może przekroczyć 65% , a dofinansowanie działania zaz - 90%.
Podstawa prawna · Art. 29 oraz 68 c ust 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2010 roku Nr 214, poz. 1407, z późn. zm.) [ przeczytaj ] · Art. 38 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 roku Nr 51, poz.307, z późn. zm.) · rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 grudnia 2007 r. w sprawie zakładów aktywności zawodowej (Dz. U. Nr 242, poz. 1776) [ przeczytaj ]