Na stronie znajdziesz najświeższe aktualności dotyczące Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
Polska kultura bliżej osób niewidomych
W Muzeum Narodowym w Poznaniu 15 października otwarto wystawę, która jest jednym z głównych elementów projektu edukacyjnego „Pięć zmysłów”: prezentuje ona 25 dzieł pochodzących ze zbiorów poznańskiego Muzeum Narodowego oraz ich opisy wykonane w technice audiodeskrypcji.
Audiodeskrypcja to technika narracyjna, która za pomocą dodatkowych, werbalnych opisów udostępnia odbiór treści wizualnych osobom niewidomym i słabowidzącym. Audiodeskrypcja pozwala osobom niewidomym odbierać sztuki wizualne np. malarstwo czy grę aktorską i dlatego stosowana jest między innymi w muzeach, teatrze czy kinie. W przypadku przygotowywania opisów dzieł sztuki na potrzeby odbiorców z problemami widzenia, ważne jest by opisy były zwięzłe i obiektywne, stworzone w taki sposób, aby osoba słuchająca była w stanie samodzielnie zinterpretować jej treść. Każde słowo jest ważne – nadaje ono kolory, wyłania kształty, tworzy obraz – ma pozostawić w odbiorcy to samo odczucie, jakie twórca chciał przekazać za pomocą dzieła.
Wystawa tematycznie nawiązuje do pięciu zmysłów - wzrok , słuch , dotyk , zapach , smak – oprócz słownych opisów przygotowano dodatkowe formy odnoszące się do tych zmysłów np. potrawy nawiązujące do prezentowanych na obrazach – można więc wykorzystać dotyk, smak, zapach, poszerzając możliwości odbioru dzieł. Wystawa będzie więc prawdziwą atrakcją dla wszystkich, także pełnosprawnych widzów; posłuży refleksji nad dominującą rolą wzroku w życiu codziennym. Wystawa została tak przygotowana by umożliwić osobom niewidomym i słabowidzącym samodzielne jej zwiedzanie, dzięki nowoczesnym systemom audiowizualnym zapewniającym komfort i niezależność. Goście wystawy będą mogli wypożyczyć przewodniki - wysłuchać opisów i również obejrzeć ponad 20 wybitnych dzieł z kolekcji Muzeum Narodowego w Poznaniu, m. in. obrazów Jacka Malczewskiego , Józefa Pankiewicza , Józefa Chełmońskiego , Sofonisby Anguissoli , Angelo Bronzino , rzeźb tj. odlewu Drzwi Gnieźnieńskich, czy współczesnej rzeźby Henryka Morela .
więcej o projekcie 5 ZMYSŁÓW tutaj
Organizatorzy Wystawy: Stowarzyszenie Edukacyjne MCA, More Than One Production i Muzeum Narodowe w Poznaniu
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym ze środków PFRON będących w dyspozycji Województwa Wielkopolskiego
Niewidomi mogą poznać polską kulturę
Potrzeba udostępniania sztuki osobom niewidomym i niedowidzącym w Polsce jest coraz bardziej dostrzegana, oto przykłady:
Muzeum Regionalne w Stalowej Woli Muzeum realizuje program Dostępne Muzeum. W jego ramach powstała rzeźbiarska Galeria przez Dotyk, pakiet edukacyjny, przewodnik dla muzealników, cykl warsztatów i lekcji muzealnych ( zobacz )
Muzeum Śląskie w Katowicach Muzeum oferuje ścieżkę zwiedzania Galerii Malarstwa Polskiego dla osób z deficytami wzroku. W ofercie edukacyjnej muzeum znajdują się zajęcia dla dzieci niewidomych i słabo widzących pt. Czym jest obraz. ( zobacz )
W materiale wykorzystano informacje ze stron: Projektu: http://5zmyslow.pl oraz Muzeum Narodowego w Poznaniu: www.mnp.art.pl