Na stronie znajdziesz najświeższe aktualności dotyczące Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
Wyniki konkursu „Sztuka Osób Niepełnosprawnych”
Ogłaszamy wyniki XX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Sztuka Osób Niepełnosprawnych”. Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkich uczestników zapraszamy do kolejnej edycji.
Organizowany przez PFRON od 2003 roku konkurs to największy przegląd twórczości artystycznej osób z niepełnosprawnościami w Polsce. W 2022 r. pracom konkursowym towarzyszył temat „Świat za sto lat””. Jubileuszowa edycja odbyła się pod Honorowym Patronatem Małżonki Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Agaty Kornhauser-Dudy.
Jak w latach ubiegłych, do konkursu można było zgłaszać prace w pięciu kategoriach: malarstwo i witraż, rysunek i grafika, rzeźba kameralna i płaskorzeźba, tkanina i aplikacja, fotografia.
Prace na etapie ogólnopolskim oceniła komisja konkursowa, w skład której weszli m.in. prof. Artur Winiarski – przedstawiciel Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Andrzej Renes – artysta rzeźbiarz, autor wielu rzeźb pomnikowych w Polsce i na świecie, a także Elżbieta Dmochowska – przedstawicielka Narodowej Galerii Sztuki Zachęta oraz Anna Knapek – z ramienia Muzeum Narodowego w Warszawie.
Podobnie jak w poprzednich latach, w każdej z pięciu kategorii przewidziano nagrody pieniężne dla autorów oraz placówek zgłaszających prace. Otrzymaną nagrodę placówka może przeznaczyć na dowolny cel związany z rehabilitacją społeczną swoich niepełnosprawnych podopiecznych.
Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się 21 czerwca 2023 r. w Centrum Olimpijskim w Warszawie.
Wszystkie nagrodzone prace będą prezentowane na profilu PFRON w serwisie Facebook.
Kategoria: Malarstwo i witraż
Miejsce I
Tytuł: „I nadejdzie jutro”
Autor: Arkadiusz Szymków Stadnicki
Placówka: Dom Pomocy Społecznej w Strzelcach Opolskich z filią w Szymiszowie i filią w Leśnicy
Miejsce II
Tytuł: „Podróż w nieznane”
Autorzy: Aneta Lubianiec / Włodzimierz Kaszuba
Placówka: Warsztat Terapii Zajęciowej w Dębnie
Miejsce III:
Tytuł: „W duszy ptaka mój dom”
Autor: Sonia Golonka
Placówka: Caritas Archidiecezji Katowickiej, Ośrodek Św. Faustyna, Warsztat Terapii Zajęciowej w Tychach
Wyróżnienia:
Tytuł: „Twarz przyszłości”
Autor: Czesław Herba
Placówka: Dom Pomocy Społecznej w Baszkowie
Tytuł: „Pesymistyczna wersja Świata”
Autor: Jerzy Połomski
Placówka: Dom Pomocy Społecznej we Wronińcu
Tytuł: „Autostrada do nieba”
Autor: Paulina Stroka
Placówka: WTZ w Żarach
Kategoria: Rysunek i grafika
Miejsce I
Tytuł: ,,Nie ma planety B’’
Autor: Joanna Łuczkiewicz
Placówka: Stowarzyszenie Rozwoju i Przedsiębiorczości Ziemi Suskiej Warsztat Terapii Zajęciowej w Suszu
Miejsce II
Tytuł: „Świat osamotnionych”
Autor: Grzegorz Jakubowski
Placówka: Warsztat Terapii Zajęciowej przy Towarzystwie Wspierania Rozwoju Powiatu „Wszechnica Konecka” w Końskich
Miejsce III
Tytuł: „Wymarzony świat”
Autor: Jacek Drabik
Placówka: Środowiskowy Dom Samopomocy w Choszcznie
Wyróżnienia:
Tytuł: „Drzewo mądrości”
Autor: Przemysław Szplit
Placówka: Środowiskowy Dom Samopomocy w Pabianicach
Tytuł: „Wyjście awaryjne”
Autor: Marcin Domagała
Placówka: Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy Społecznej w Skarżysku-Kamiennej
Tytuł: „Nowa Ziemia”
Autor: Adrian Lewańczyk
Placówka: Warsztat Terapii Zajęciowej, Fundacja Szczęśliwa Rodzina im. Św. Faustyny Kowalskiej w Koleczkowie
Tytuł: „Skansen przyszłości”
Autor: Jakub Sasin
Placówka: Warsztaty Terapii Zajęciowej w Sadowej "SPOŁECZNA POMOC - STOWARZYSZENIE DOM"
Tytuł: „Armagedon”
Autor: Kowalski Mariusz
Placówka: Fundacja im. Brata Alberta WTZ „Bratanki” w Toruniu
Tytuł: „Moje miasto za sto lat”
Autor: Jacek Ruszczyk
Placówka: Warsztat Terapii Zajęciowej przy Fundacji DOM Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym w Opolu
Kategoria: Rzeźba kameralna i płaskorzeźba
Miejsce I
Tytuł: „Zmartwienie”
Autor: Monika Adamczyk
Placówka: Dom Pomocy Społecznej w Krzyżanowicach
Miejsce II
Tytuł: „Przyszłość do zwierząt należy”
Autorzy: Robert Szczepanik, Paweł Siewierski
Placówka: Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Sędziszowie Młp. - Środowiskowy Dom Samopomocy
Miejsce III
Tytuł: „Robopszczoły”
Autor: Tomasz Popowicz
Placówka: Środowiskowy Dom Samopomocy Fundacji DOM Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym w Opolu
Wyróżnienia:
Tytuł: „Miasto przyszłości”
Autor: Krzysztof Matuszewski
Placówka: Warsztat Terapii Zajęciowej Unikat w Katowicach
Tytuł: „Stańcie się ludźmi”
Autorzy: Jerzy Niedziela, Damian Bącal
Placówka: Środowiskowy Dom Samopomocy w Annopolu
Tytuł: „Roboty też będą miały swoje Anioły”
Autor: Grzegorz Zagniński
Placówka: Środowiskowy Dom Samopomocy Typu A w Kielcach
Kategoria: Tkanina i aplikacja
Miejsce I
Tytuł: „Cisza"
Autor: Agnieszka Kozłowska
Placówka: Środowiskowy Dom Samopomocy w Pabianicach
Miejsce II
Tytuł: „Życie na krawędzi”
Autor: Bożena Skorupska
Placówka: Dom Pomocy Społecznej w Krzyżanowicach
Miejsce III
Tytuł: „10001101”
Autor: Małgorzata Piper
Placówka: Warsztat Terapii Zajęciowej, Fundacja Szczęśliwa Rodzina im. Św. Faustyny Kowalskiej w Koleczkowie
Wyróżnienia:
Tytuł: „Wierzę w lepszy świat”
Autor: Marek Wasiak
Placówka: Warsztat Terapii Zajęciowej przy SOSW Nr 3 w Łodzi
Tytuł: „Świat w naszych rękach”
Autorzy: Małgorzata Ostrowska / Łukasz Szumiła
Placówka: Środowiskowy Dom Samopomocy w Choszcznie
Tytuł: „Gra się toczy”
Autorzy: Dominika Siewierska, Dorota Wiater
Placówka: Środowiskowy Dom Samopomocy w Sędziszowie Małopolskim
Kategoria: Fotografia
Miejsce I
Tytuł: „Ja i Ty”
Autor: Joanna Czylok
Placówka: Warsztaty Terapii Zajęciowej FELICITAS w Czechowicach-Dziedzicach
Miejsce II
Tytuł: „Świat za 100 lat - nowa Ziemia”
Autor: Piotr Wolski
Placówka: Warsztat Terapii Zajęciowej w Piotrkowie Trybunalskim
Miejsce III
Tytuł: „Skrzydlata Jazda”
Autor: Marta Janikowska
Placówka: Środowiskowy Dom Samopomocy w Brzozowcu
Wyróżnienia:
Tytuł: „Pizza w czasoprzestrzeni”
Autor: Weronika Szulc
Placówka: Warsztat Terapii Zajęciowej w Tarnowie Podgórnym prowadzony przez Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych i Ich Rodzin ROKTAR w Rokietnicy
Tytuł: „Układam świat przyszłości”
Autor: Agnieszka Pieprzyk
Placówka: Warsztat Terapii Zajęciowej w Dusznikach
Tytuł: „Wędrowiec”
Autorzy: Marek Kozyra / Monika Bryk
Placówka: Warsztaty Terapii Zajęciowej w Nowielinie
Tytuł: „Nic”
Autor: Paweł Dobrzeniecki
Placówka: Środowiskowy Dom Samopomocy, Fundacja MAJA na rzecz osób niepełnosprawnych w Gdańsku