Współpracujemy z urzędami marszałkowskimi i starostwami powiatowymi przekazując im pieniądze na zadania z zakresu rehabilitacji.
Konsultacje z samorządami
W związku z realizacją projektu pn. „System obsługi wsparcia finansowanego ze środków PFRON”, w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa 2014-2020, Oś Priorytetowa 2 „E-administracja i otwarty rząd”, Działanie 2.1 „Wysoka dostępność i jakość e-usług publicznych, w dniach 22 i 23 marca 2018 r. odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie konsultacyjne z przedstawicielami Jednostek Samorządu Terytorialnego.
Spotkanie otworzył Pan Dariusz Łazar, kierownik projektu, który powitał wszystkich uczestników spotkania, przedstawił Zespół projektowy i nakreślił rolę i znaczenie projektu w perspektywie mającego obecnie miejsce rozwoju informatyki i cyfryzacji.
Wskazał, iż wprowadzając rozwiązania oparte na cyfryzacji, ułatwiamy dostęp do informacji i e-usług, obniżamy koszty funkcjonowania państwa, wpływamy na rozwój gospodarczy. Jednocześnie wspieramy rozwój osobisty odbiorców, gdyż cyfrowe media są najmniej ze wszystkich mediów wykluczające – najefektywniej docierają do wszystkich odbiorców, dzięki ich możliwości adaptacji i przekraczania barier. Cyfryzacja to coraz większy dostęp do wszelkich dziedzin życia, zapewniany obywatelom bez względu na wiek, płeć, narodowość czy sprawność. Podkreślił, iż Zespół projektowy prowadzonymi działaniami chce wpisać się w ten proces na rzecz ułatwienia osobom z niepełnosprawnością dostępu do wsparcia finansowanego ze środków PFRON.
Następnie przedstawiono prezentację wprowadzającą w tematykę spotkania i wskazującą na kluczowy cel projektu, czyli zwiększenie dostępności pomocy oferowanej w ramach zadań i programów finansowanych ze środków PFRON, których realizatorem są jednostki samorządu terytorialnego. Cel projektu osiągnięty zostanie poprzez stworzenie systemu informatycznego, który maksymalnie usprawni Osobom Niepełnosprawnym, podmiotom działającym na ich rzecz i przedsiębiorcom proces aplikowania o środki PFRON będące w gestii jednostek samorządowych. Dzięki temu Osoby Niepełnosprawne i podmioty działające na ich rzecz będą mogły załatwiać sprawy drogą elektroniczną - od uzyskania informacji, wypełnienia wniosku, jego podpisania i złożenia, przez dokonanie ewentualnych wyjaśnień i uzupełnień, zapoznanie się z wzorem umowy aż po rozliczenie on-line dofinansowania.
Kolejne prezentacje poruszały między innymi zagadnienia takie jak:
- Harmonogram realizacji projektu,
- Zakres funkcjonalny Systemu SOW,
- Interesariusze projektu,
- Formy kontaktu z JST,
- Zaplanowane działania promocyjne,
- Rola portalu internetowego,
- Zaplanowane szkolenia stacjonarne i za pośrednictwem platformy e-learningowej,
- Korzyści z infolinii.
Drugiego dnia uczestnicy mieli możliwość bezpośredniego zapoznania się z Systemem SOW – w spotkaniu konsultacyjnym uczestniczyli przedstawiciele Wykonawcy, którzy we współpracy z członkami Zespołu projektowego SOW zaprezentowali działanie Systemu, pokazali jego kluczowe funkcjonalności. Prezentowana wersja Systemu była wersją testową, na bazie której toczą się dalsze prace rozwojowe, zgodnie z sugestiami, które pojawiły się podczas prezentacji.
Zależało nam na stworzeniu atmosfery, która pozwoli na zadawanie pytań i wyjaśnianie zaistniałych wątpliwości, chcieliśmy zapewnić przestrzeń na podjęcie dyskusji. Biorąc pod uwagę aktywny, żywy udział i ilość zadanych pytań oraz sugestii, możemy z satysfakcją stwierdzić, że cel został osiągnięty. Pytania i sugestie dotyczyły specyfiki pracy w Systemie SOW w kontekście konkretnych zadań realizowanych przez poszczególne rodzaje JST. Niektóre kwestie zostały omówione i wyjaśnione na miejscu, inne zostały odnotowane i będą przedmiotem analiz zespołu projektowego.
Było nam niezmiernie miło gościć reprezentantów Jednostek Samorządu Terytorialnego z wielu rejonów Polski, pogłębić wiedzę w zakresie specyfiki pracy poszczególnych instytucji. Spotkanie pogłębiło w nas przekonanie, że konsultacje są istotnym elementem działań projektowych zaplanowanych przez Zespół projektowy.
Wyniki ankiety przeprowadzonej wśród uczestników oraz bezpośrednio przekazane informacje zwrotne wskazują, że cel konsultacji został osiągnięty, a samo spotkanie spotkało się z pozytywnym odbiorem.
Wierzymy, że kolejne spotkanie konsultacyjne, zaplanowane na 26-27 kwietnia 2018 r., będzie równie owocne.