Na stronie znajdziesz najświeższe komunikaty z regionu dotyczące Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
5. Małopolski Dzień Godności
Setki osób z całej Małopolski wzięły wczoraj udział w 5. Małopolskim Dniu Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Uroczystość jest jedynym wydarzeniem w roku podczas, którego spotykają się osoby z niepełnosprawnościami, podopieczni i przedstawiciele warsztatów terapii zajęciowej, środowiskowych domów samopomocy i organizacji pozarządowych z całego województwa.
Kolejny już Dzień Godności zorganizowany został dzięki współpracy Oddziału Małopolskiego PFRON z partnerami z województwa. Na tegoroczne obchody, które odbyły się w Myślenicach, razem z dyrektor Oddziału - Martą Mordarską zapraszali Witold Kozłowski - Marszałek Województwa Małopolskiego, Jarosław Szlachetka - Burmistrz Miasta i Gminy Myślenice oraz Zarząd Polskiego Stowarzyszenia na rzecz osób z Niepełnosprawnością Intelektualną koło w Myślenicach.
Uczestników wydarzenia, w imieniu Zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych z prezesem Krzysztofem Michałkiewiczem na czele powitał Kamil Bobek – dyrektor Departamentu ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi.
- Nasza obecność tutaj jest świadectwem, że bardzo poważnie traktujemy godność człowieka. Chciałbym podziękować rodzinom i organizacjom pozarządowym, które pomagają i ułatwiają życie osobom z niepełnosprawnościami. Cieszę się, że PFRON też może wspierać i wspiera działalność organizacji pozarządowych przeznaczając, na to, w tym roku rekordową kwotę ponad 500 mln zł. Widząc takie wydarzenie, jak dzisiejszy Dzień Godności, szczególnie cieszę się, że te środki przyczyniają się do integracji i poprawy życia osób z niepełnosprawnościami – dyrektor Bobek zwrócił się do zebranych na Myślenickim Rynku gości.
Wszyscy wzięli udział w Mszy Świętej oraz Marszu Godności – radosnym i barwnym korowodzie ulicami Myślenic. Na Rynku na wszystkich zgromadzonych czekał pełen atrakcji piknik. Wśród przygotowanych niespodzianek były pokazy mody, występy artystyczne oraz animacje i pokazy na stoiskach edukacyjnych.
Pokaz mody zaprezentowały panie z Koła Robótek Ręcznych „Szydełko” działającego przy Małopolskim Oddziale PZG w Krakowie. Występy artystyczne przygotowali podopieczni m.in. Stowarzyszenia „Nasz Dom” w Piwnicznej-Zdroju, ŚDS „Magiczny Dom” oraz OREW w Myślenicach. Wśród atrakcji na stoiskach edukacyjnych były m.in. pokazy wyplatania makramy, warsztaty z ceramiki oraz koronki klockowej. Przedstawiciele Oddziału Małopolskiego PFRON udzielali informacji na temat realizowanych przez Fundusz programów i zadań, m.in. CIDON, „Aktywny samorząd” oraz „Wypracowanie i pilotażowe wdrożenie modelu kompleksowej rehabilitacji umożliwiającej podjęcie lub powrót do pracy”. W namiocie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego można było sprawdzić swoją wiedzę na temat Województwa i zapoznać się z jego historią. Przy organizacji wielu zabaw, m.in. malowaniu twarzy, chętnie pomagali młodzi wolontariusze.
Celem Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, jest uświadomienie społeczeństwu różnorodności i pokazanie możliwości osób z niepełnosprawnością intelektualną. Jest to również okazja do zwrócenie uwagi na bariery (edukacyjne, zawodowe, komunikacyjne, prawne, kulturalne itp.), które uniemożliwiają im realizację siebie na miarę posiadanych możliwości psychofizycznych. Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną świętujemy corocznie 5. maja. Data ta nie została wybrana przypadkowo. 5. maja w całej Europie obchodzony jest także Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych.