informacje o cookies!

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

Na stronie znajdziesz najświeższe komunikaty z regionu dotyczące Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Dzień z niepełnosprawnością na Uniwersytecie WSB MERITO

Z okazji Europejskiego Dnia Walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnościami oraz Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną  Uniwersytet WSB MERITO, Oddział Kujawsko-Pomorski PFRON oraz Stowarzyszenie „Akcja Zdrowie” zorganizowali konferencję pn. „Dzień z  niepełnosprawnością na Uniwersytecie WSB MERITO”.

Była to doskonała okazja by przedstawić problemy OzN, pokazać, że każdy z ma prawo do równego, aktywnego udziału w życiu społecznym, zawodowym, rodzinnym. Każda OzN ma prawo do  niezależnego życia, samostanowienia i samorealizacji. Wszyscy natomiast jesteśmy zobowiązani  do  tworzenie warunków  do takiego życia. Każdy z wykładów konferencji był dowodem jak wielu obszarów naszego życia  to zobowiązanie dotyczy i jak w wielu obszarach jest realizowane.

 Konferencję rozpoczął wykład na temat chorób rzadkich  prof. dr hab. n. med. Anny Latos – Bieleńskiej – specjalistki genetyki klinicznej i laboratoryjnej genetyki medycznej. Konsultanta Krajowego w dziedzinie Genetyki Klinicznej.

Kolejne wykłady poruszały problemy związane z dostępnością, edukacją i integracją społeczną. Kwestie uniwersalnego projektowania zaprezentował dr Jakub Elwertowski. O  wyzwaniach w  edukacji mówiła dr n. hum. Hanna Rudomska, a istotę komunikacji z osobami ze spektrum autyzmu przedstawiły panie  -  Aurelia Grzmot – Bilska, pedagog specjalny, Prezes Fundacji SENSORIUM oraz Monika Owieśna  reprezentująca stowarzyszenie NIEBIESKA KREDKA, pedagog i oligofrenopedagog.

W trakcie konferencji można było obejrzeć wystawę Design w Biznesie, przygotowaną przez studentów Uniwersytetu.

Konferencję poprowadził Pan Jarosław Lewandowski z TVP Bydgoszcz.

Na zakończenie odbył się koncert zespołu VITA ACTIVA z Gdańska działającego od 1995 roku w Polskim Stowarzyszeniu na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Większość członków zespołu to osoby z niepełnosprawnościami, w tym z niepełnosprawnością intelektualną. W orkiestrze grają też rodzice osób z niepełnosprawnością i wolontariusze. Orkiestra ma w swym dorobku kilkaset koncertów w Polsce i za granicą. Kierownikiem artystycznym i dyrygentem orkiestry jest Mirosława Lipińska.

Data publikacji: 2023-05-12
Oddział Kujawsko-Pomorski
Autor: Oddział Kujawsko-Pomorski

Inne aktualności z tej kategorii