Na stronie znajdziesz najświeższe komunikaty z regionu dotyczące Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
Dzień z Niepełnosprawnością w WSB pełen wiedzy i nowinek
Dnia 9 maja br. nasz Oddział wspólnie z Wyższą Szkołą Bankową Oddział w Toruniu i Bydgoszczy zorganizowaliśmy Dzień z Niepełnosprawnością. Ponad 100 uczestników powitała Dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Oddziału PFRON – Aleksandra Gierej.
Prowadzącym wydarzenie był Pan Krzysztof Głombowicz – laureat tytułu „Człowiek bez barier 2021”, dziennikarz, sportowiec.
Licznie przybyli goście wysłuchali prelekcji i wykładów, które wygłosili:
- Pan Piotr Kopyciński – ekspert Kujawsko-Pomorskiego Oddziału PFRON, mówiąc o programach PFRON i wsparciu dla studentów
- Pani Hanna Fuerst – kierownik metodyczny Ośrodka Wspierania i Testów przy ZS nr 26 w Toruniu, opowiadając o działalności OWiT i o sprzętach, jakie osoba niepełnosprawna może przetestować i wypożyczyć w ośrodku
- Pani Natalia Pilch – trener pracy w Fundacji na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Arkadia" w Toruniu, opowiadając o pracy z i na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną, ze szczególnym uwzględnieniem tematu podejmowania pracy zarobkowej przez podopiecznych Fundacji
- dr Radosław Perkowski - pracownik Katedry Geriatrii w Collegium Medicum w Bydgoszczy, na UMK w Toruniu, przedstawiając sprzęt, jaki pomoże osobom młodym zrozumieć seniorów i wczuć się w ich ograniczenia.
Liczne grono prelegentów stanowiły osoby z niepełnosprawnościami, które opowiedziały o swoich doświadczeniach życiowych, o pracy zawodowej, o pasjach i o tym jak funkcjonują , mimo pewnych ograniczeń:
- Pan Krzysztof Kranz – osoba poruszająca się na wózku, menadżer drużyny rugby na wózkach Jokers
Bydgoszcz
- Pan Waldemar Adamczak – osoba poruszająca się na wózku , Prezes Stowarzyszenia Sportu i
Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych START Bydgoszcz
- Pan Grzegorz Dudziński – osoba niewidząca, w towarzystwie psa przewodnika, Prezes Fundacji
„Światłownia”
- dr Paweł Nodzak - osoba niedowidząca, pełnomocnik Rektora ds. osób niepełnosprawnych
Akademii Muzycznej w Gdańsku, dyrygent, wokalista
- Pan Eryk Kopacki – osoba niewidoma, student I roku socjologii na UMK w Toruniu
- Pan Krzysztof 'Broda' Sieradzki i Pan Jerzy Szymański – osoby poruszające się na wózkach, Prezes i
przedstawiciel Centrum Niezależnego Życia w Ciechocinku.
Podczas wystąpień dowiedzieliśmy się także jakie dyscypliny sportowe osoby z niepełnosprawnościami z naszego województwa uprawiają i jaką ofertę zajęć proponują regionalne kluby sportowe.
Drugą część spotkania zmusiła uczestników do aktywnego uczestnictwa poprzez udział w licznych aktywnościach, przygotowanych pod kątem „wejścia w skórę” osoby niepełnosprawnej. Chętni pokonywali na wózkach inwalidzkich ścieżkę przeszkód, poruszali się w kombinezonie odczuć starczych i w symulatorze drżenia rak oraz w symulatorze wad wzroku. Ponadto część osób – na stoisku VIR, przygotowanym przez PFRON – tworzyli wirtualnie stanowiska pracy, dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Mamy nadzieję, że uczestnicy spotkania poszerzyli wiedzę na temat trudności i przeszkód z jakimi borykają się osoby ze szczególnymi potrzebami, a jednocześnie poznali udogodnienia i możliwości z jakich osoby z niepełnosprawnością mogą skorzystać.