informacje o cookies!

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

Na stronie znajdziesz najświeższe komunikaty z regionu dotyczące Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Konferencja - Turystyka osób z niepełnosprawnościami

Podlaska Regionalna Organizacja Turystyczna  w dniach 17-18 września br. zorganizowała w Augustowie Konferencję pt. „Turystyka osób z niepełnosprawnościami”. Wydarzenie zostało objęte Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego i dofinansowane ze środków Ministerstwa Rozwoju.

Głównym celem spotkania było zwiększenie wiedzy na temat turystyki osób z niepełnosprawnościami i merytoryczna dyskusja dotycząca ułatwienia dostępu do atrakcji turystycznych w województwie podlaskim. Konferencja skierowana była do osób z niepełnosprawnościami, organizatorów turystyki, właścicieli obiektów turystycznych, pracowników stowarzyszeń i fundacji działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

Spotkanie otworzyła Prezes Zarządu Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej Bożena Nienałtowska, następnie głos zabrała przedstawicielka Ministerstwa Rozwoju – Główny Specjalista z Wydziału Planowania i Upowszechniania Turystyki Olga Piekarzewska, która odczytała list od Minister Jadwigi Emilewicz. 

Uczestnicy Konferencji mogli wysłuchać wystąpienia dotyczącego głównych form i funkcji turystyki osób z niepełnosprawnościami przedstawionej przez Prezesa Stowarzyszenia Sportowego Osób Niepełnosprawnych „START” Mariusza Rodzika i zrozumieć potrzeby osób niesłyszących oraz słabosłyszących, które w swoim wystąpieniu pt. „Turystyka w mig” zobrazowała Marlena Rogowska – Dyrektor Biura Zachodniomazurskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej Mazury Zachodnie.

Spotkanie  uczestników zostało uzupełnione również o wiedzę i informacje praktyczne. Pełnomocnik Zarządu Województwa Podlaskiego ds. Osób z Niepełnosprawnościami dr Anna Drabarz przedstawiła zapisy ustawy o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, Małgorzata Luto – Główny Specjalista w Departamencie Edukacji, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego przytoczyła przepisy dotyczące dostosowania obiektów hotelarskich do potrzeb osób niepełnosprawnych, prezentację zakończył Prezes Fundacji Inicjatyw Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Wojciech Grabowski omawiając główne problemy, które wynikają z niedostosowania obiektów turystycznych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Drugi dzień Konferencji przeznaczony był na integracyjny spływ kajakowy Czarną Hańczą, który pozwolił poznać bariery stojące na drodze osób z niepełnosprawnościami do pełnego i zadowalającego korzystania z atrakcji turystycznych województwa podlaskiego.

Galeria zdjęć

Data publikacji: 2020-09-18
Oddział Podlaski PFRON
Autor: Oddział Podlaski PFRON

Inne aktualności z tej kategorii