Na stronie znajdziesz najświeższe komunikaty z regionu dotyczące Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
Małopolskie obchody Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych
W Małopolsce 4 grudnia świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Z tej okazji na jednej scenie w „Operze Krakowskiej” spotkało się wielu niezwykłych artystów: małopolscy Laureaci konkursu Sztuka Osób Niepełnosprawnych oraz aktorzy, którzy zaprezentowali spektakl „Nowy Głos L.E.M.”. Wydarzenie odbyło się z udziałem gościa honorowego - ministra Pawła Wdówika – Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.
Na zaproszenie Witolda Kozłowskiego – Marszałka Województwa Małopolskiego oraz Marty Mordarskiej – dyrektor Małopolskiego Oddziału PFRON w sobotnich obchodach w "Operze Krakowskiej" spotkały się osoby, które swoją pracą na co dzień wspierają osoby z niepełnosprawnościami w całej Polsce.
Laureaci konkursu plastycznego
Dzień Osób Niepełnosprawnych w Małopolsce był okazją do uhonorowania Laureatów wojewódzkiego etapu XIX edycji ogólnopolskiego konkursu plastycznego PFRON „Sztuka Osób Niepełnosprawnych”. Artyści odebrali nagrody z rąk ministra Pawła Wdówika – Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, poseł Urszuli Ruseckiej - Przewodniczącej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, Łukasza Smółki – Wicemarszałka Województwa Małopolskiego, Marty Mordarskiej – dyrektor Małopolskiego Oddziału PFRON oraz członków Komisji Konkursowej. Tegoroczna edycja konkursu odbyła się pod hasłem „To, co kocham”. Uroczystą Galę prowadził Bogusław Nowak - dyrektor "Opery Krakowskiej". Podczas wydarzenia wręczone zostały nagrody w pięciu kategoriach: malarstwo i witraż, rysunek i grafika, rzeźba kameralna i płaskorzeźba, tkanina i aplikacja oraz fotografia. Małopolska Wojewódzka Komisja Konkursowa, której obradom już po raz piąty przewodniczyła poseł Urszula Rusecka oceniła blisko 230 wspaniałych prac, zgłoszonych przez ponad 60 placówek z całej Małopolski. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa. Wybrane przez komisję 22 prace, które zakwalifikowały się do ogólnopolskiego etapu konkursu do końca roku można oglądać w Operze Krakowskiej.
Nowy Głos L.E.M.
Małopolskie obchody Dnia Osób Niepełnosprawnych uświetnił spektakl operowo-teatralny „Nowy głos: L.E.M.”. Na jednej scenie z podopiecznymi Stowarzyszenia Rodziców, Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych „Promyk” z Gostwicy wystąpili profesjonalni artyści Monika Kuszyńska, Iga Caban, Karolina i Łukasz Geryń oraz Hubert Stolarski. Spektakl reżysera Michała Znanieckiego poświęcony jest twórczości Stanisława Lema w związku z przypadającą w tym roku 100. rocznicą urodzin pisarza. Śpiewakom towarzyszyli muzycy przygotowani przez Rafała Kłoczko, dyrektora Filharmonii Zielonogórskiej, którzy zaprezentowali wybrane arie operowe w nowych aranżacjach. Całość dopełniła wyjątkowa scenografia włoskiego artysty - Luigi Scoglio.
Program artystyczno-społeczny
Ogólnopolski program artystyczno-społeczny Nowy Głos skierowany jest do organizacji pozarządowych skupiających osoby z niepełnosprawnościami, zarówno artystów, jak i amatorów czy osoby bez doświadczenia w tym zakresie. W pierwszym etapie projektu wyłoniono w naborze konkursowym trzy organizacje pozarządowe z województw dolnośląskiego, małopolskiego i warmińsko-mazurskiego, które otrzymały wraz z grupą swoich podopiecznych możliwość współudziału w produkcji spektaklu muzyczno-teatralnego oraz dofinansowanie na realizację związanych z tym działań. Małopolską edycję konkursu wygrało Stowarzyszenie „Promyk” z Gostwicy, a premiera miała miejsce 1 października w MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu. Dzięki zaproszeniu Władz Województwa Małopolskiego oraz Marty Mordarskiej – dyrektor Małopolskiego Oddziału PFRON, spektakl został zaprezentowany szerszej publiczności i uświetnił obchody Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami w Małopolsce. Program realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Fundacją Jutropera, finansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Na pamiątkę tego niezwykłego spotkania w "Operze Krakowskiej" pracę pt. "Polska najpiękniejsza", wykonaną w WTZ Caritas Archidiecezji Krakowskiej w Odrowążu przez Andrzeja Mulicę, otrzymał minister Paweł Wdówik. W ramach podziękowań dyrektor Marta Mordarska przekazała dyrektorowi Opery - Bogusławowi Nowakowi pracę wykonaną przez Krzysztofa Mikosia - artystę z Fundacji Sztuki Osób Niepełnosprawnych w Krakowie.
Wystawa "To, co kocham"
Oddział Małopolski PFRON zaprasza na wystawę pokonkursową "To, co kocham", którą do końca roku można oglądać w "Operze Krakowskiej". Na wystawie zaprezentowane są 22 prace nagrodzone w ramach wojewódzkiego etapu XIX edycji ogólnopolskiego konkursu plastycznego PFRON „Sztuka Osób Niepełnosprawnych”.