informacje o cookies!

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

Na stronie znajdziesz najświeższe komunikaty z regionu dotyczące Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

O wdrażaniu i monitorowaniu dostępności w instytucjach publicznych na konferencji w Toruniu

Dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Regionalnego PFRON wraz z pracownikami wzięła udział w Konferencji Regionalnej „Dostępność plus”, której partnerem był m.in. PFRON, a zorganizowanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Toruniu. Wśród licznych uczestników Konferencji głos zabrali m.in. Pan Mariusz Jedynak, wiceprezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Pan Przemysław Herman z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Dyrektor Oddziału PFRON Aleksandra Gierej, Dyrektorzy ZUS z Oddziału w Toruniu i Bydgoszczy, Małgorzata Skibicka, Dyrektor Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej UM Torunia,  Pan Mirosław Przewoźnik, ekspert projektu OWDA w PFRON oraz przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego.

Wśród zaproszonych gości były także osoby reprezentujące środowisko osób z niepełnosprawnościami, prelegenci: Pan Tomasz Wieczerzak z Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, Pani Bożena Borowska z Polskiego Związku Głuchych oraz Pan Łukasz Skąpski i Pan Krzysztof Badowski z Zarządu Pomorsko-Kujawskiego Klubu Kultury Fizycznej Sportu i Turystyki Niewidomych i Słabowidzących „Łuczniczka”. Mówili oni o dobrych i złych praktykach, z którymi spotykają się w życiu codziennym. Chwalili zmiany na lepsze i duży postęp w zakresie dostępności, ale wskazali też dziedziny, gdzie nadal osoba z niepełnosprawnością nie jest w stanie sobie poradzić, ze względu na istniejące bariery.

Podczas konferencji doświadczeniami i praktykami w zakresie wdrażania dostępności w instytucjach publicznych i monitorowanie dostępności w instytucjach i urzędach oraz w przestrzeni publicznej podzielili się przedstawiciele naszego oddziału PFRON, ZUS-u i Urzędu Miasta Torunia.

Uczestnicy dyskutowali co i jak jeszcze zmienić, żeby ułatwić życie osobom niepełnosprawnym. Jak działać, aby otoczenie stało się faktycznie dostępne dla wszystkich. Stwierdzono, że świadomość i postrzeganie osób z niepełnosprawnościami i ich potrzeb to chyba najtrudniejsze do pokonania bariery.

Podczas konferencji, w formie nagranego wystąpienia, Wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej, sekretarz stanu Małgorzata Jarosińska-Jedynak zapowiedziała kontynuację programu, deklarując kolejne środki na rozwój infrastruktury oraz usług, przy jednoczesnej realizacji zasad dostępności.

W trakcie konferencji dostępne były punkty informacyjne ZUS-u, PFRON-u i Banku Gospodarstwa Krajowego.

Partnerzy wydarzenia: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych  i Bank Gospodarstwa Krajowego.

Patronaty medialne: TV Toruń, Radio Pik, Dziennik Toruński „Nowości”, TV3 Bydgoszcz, Gazeta Pomorska i serwis „naszemiasto.pl”.

Data publikacji: 2023-04-07
Oddział Kujawsko-Pomorski
Autor: Oddział Kujawsko-Pomorski

Inne aktualności z tej kategorii