Na stronie znajdziesz najświeższe komunikaty z regionu dotyczące Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
Opera Bałtycka Dostępna – spektakle z audiodeskrypcją
OPERA DOSTĘPNA to przede wszystkim:
Spektakle z audiodeskrypcją
Spektakl z czytanym na żywo przez lektora opisem tego, co dzieje się na scenie. Audiodeskrypcji można wysłuchać za pośrednictwem specjalnego odbiornika zaopatrzonego w słuchawki.
Ze względu na ograniczoną liczbę odbiorników skorzystanie z audiodeskrypcji jest możliwe po wcześniejszej rezerwacji odbiornika w Biurze Obsługi Widzów (tel. 58 350 06 15 lub e-mail: kasabiletowa@operabaltycka.pl).
Spacery sensoryczne
Wydarzenie poprzedzające spektakl z audiodeskrypcją. Jest do niego wprowadzeniem. Pozwala poznać wystawiane dzieło i jego inscenizację doświadczając różnymi zmysłami poszczególnych jego elementów. Podczas spaceru osoba z niepełnosprawnościami poznaje sztukę zmysłami zapachu czy dotyku (może dotknąć kostiumu, elementów scenografii), ale również wykorzystać działanie poprzez ruch.
Jest to już kolejne działanie Opery Bałtyckiej wspierające odbiór spektaklu przez osoby z niepełnosprawnościami wzroku. Jesienią 2022 roku Stowarzyszenie De Facto przygotowało w Operze Bałtyckiej audiodeskrypcję do dwóch spektakli – opery Stanisława Moniuszki Straszny dwór oraz baletu Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego Sen nocy letniej.
W obecnym sezonie artystycznym odbędą się dwa wydarzenia z audiodeskrypcją. Będzie to opera Madama Butterfly Giacomo Pucciniego w piątek 17 marca oraz balet Don Kichot Ludwiga Minkusa w sobotę 1 kwietnia. Do obu tytułów tekst audiodeskrypcji został przygotowany w efekcie szkoleń specjalistycznych odbywających się w Operze na przełomie 2022 i 2023 roku.
Przedsięwzięcie grantowe OPERA DOSTĘPNA jest dofinansowane w ramach projektu „Kultura bez barier” realizowanego przez PFRON, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.