Na stronie znajdziesz najświeższe komunikaty z regionu dotyczące Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
Posiedzenie Wojewódzkiej Społecznej Rady Konsultacyjnej z udziałem PFRON
Od 25 września br. rozpoczęła się V kadencja Wojewódzkiej Społecznej Rady do Spraw Osób Niepełnosprawnych. Właśnie 25 września, w imieniu pana Piotra Całbeckiego, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, pani dyr. Krystyna Żejmo-Wysocka wręczyła nominacje dla nowopowołanych członków.
W dniu 20 listopada br. w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu odbyło się II posiedzenie Wojewódzkiej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych V kadencji z udziałem Pani Krystyny Żejmo-Wysockiej – Dyrektora Departamentu Spraw Społecznych oraz Zastępcy Pani Mileny Skopińskiej.
Na zaproszenie członków Rady w posiedzeniu uczestniczyła również Pani Aleksandra Gierej – Dyrektor PFRON Oddział Kujawsko-Pomorski, która poinformowała zebranych o bieżących działaniach realizowanych przez PFRON na rzecz osób niepełnosprawnych.
W działaniach realizowanych przez PFRON, uruchomiono kilka programów wspierających ON i pracodawców w ramach projektu „Aktywni Plus”. Są to programy „Absolwent”, „Stabilne Zatrudnienie” oraz „Praca-Integracja”. Do współpracy przy realizacji projektu zaproszono szerokie grono podmiotów, wśród których znalazły się uczelnie, organizacje pozarządowe, instytucje publiczne a także biznes.
Dyskutowano również o projekcie „Usługi indywidualnego transportu door-to-door oraz poprawa dostępności architektonicznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych”. Kolejnym działaniem PFRON jest wypracowanie i upowszechnianie, we współpracy z partnerami społecznymi, modelu wsparcia osób niepełnosprawnych w środowisku pracy. Projekt ten, realizowany wspólnie przez PFRON i CIOP-PIB, we współpracy ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Integracji i Krajowym Związkiem Rewizyjnym Spółdzielni Inwalidów i Spółdzielni Niewidomych ma na celu wypracowanie modelu wsparcia osób niepełnosprawnych w środowisku pracy.
Omówiono szczegółowo zmiany w Programie Wyrównywania Różnic Między Regionami III. Szczególną uwagę poświęcono obszarowi A tego programu, który dotyczy zapewnieniu dostępności w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych – likwidacji barier w częściach wspólnych budynków wielorodzinnych wybudowanych przed 12 kwietnia 2002 roku, zamieszkiwanych przez osoby niepełnosprawne.
Dyskutowano o przygotowywanej Ustawie o Zatrudnieniu Wspomaganym. Rozwiązania zawarte w projekcie nowej ustawy mają pomagać w znalezieniu pracy osobom, które są w najgorszej sytuacji na rynku pracy, w tym szczególnie osobom z niepełnosprawnością intelektualną. W dostosowaniu stanowisk pracy do potrzeb tych osób i w zafunkcjonowaniu zatrudnionej osoby w nowym dla niej środowisku pojawiają się nowe propozycje.
Na zakończenie posiedzenia Pani Dyrektor Krystyna Żejmo-Wysocka zaprosiła Członków WSRdsON na wystawę rękodzieła artystycznego osób niepełnosprawnych pn. „My też potrafimy”, która odbędzie się w dniu 3 grudnia w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu.