informacje o cookies!

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

Na stronie znajdziesz najświeższe komunikaty z regionu dotyczące Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Regionalne Centrum Komunikacji dla Osób z Niepełnosprawnościami

23 czerwca br. w Kielcach uroczyście otwarto Regionalne Centrum Komunikacji dla Osób z Niepełnosprawnościami. To pierwsza tego typu placówka w województwie świętokrzyskim. Centrum, mieszczące się przy ul. Leonarda 1/2, wspiera osoby mające trudności w komunikowaniu się z otoczeniem, m.in. osoby głuche i głuchoniewidome, osoby z niepełnosprawnością intelektualną, w spektrum autyzmu, z chorobami neurologicznymi oraz seniorów.  Oferta obejmuje trzy obszary wsparcia: ETR (tekst łatwy do czytania i zrozumienia), AAC (komunikacja alternatywna i wspomagająca) oraz PJM (polski język migowy). Centrum pomaga m.in. w tłumaczeniu dokumentów na prostszy język, zapewnia wsparcie tłumaczy języka migowego oraz wdraża narzędzia ułatwiające komunikację osobom niemówiącym lub mającym trudności z mową. W otwarciu kieleckiego centrum uczestniczyli między innymi Małgorzata Stodulna, kierownik projektu, Dorota Gomółka, dyrektor Pionu I i III z Polskiego Związku Głuchych, senator Krzysztof Słoń oraz  Andrzej Michalski dyrektor Oddziału Świętokrzyskiego PFRON. Zebrani podkreślali, że nowa placówka będzie wspierać samodzielność osób z trudnościami komunikacyjnymi, pomagając im skuteczniej funkcjonować w życiu codziennym i społecznym.

 

 

Data publikacji: 2026-06-24
Autor: Oddział Świętokrzyski PFRON

Inne aktualności z tej kategorii