Na stronie znajdziesz najświeższe komunikaty z regionu dotyczące Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Renata Śliwińska uhonorowana Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski

W Pałacu Prezydenckim 27 listopada z okazji zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda uhonorował zawodniczkę Start Gorzów Renatę Śliwińską Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne osiągnięcia sportowe i za promowanie Polski na arenie międzynarodowej.

Pochodząca ze Skwierzyny i występująca w klubie Gorzowskiego Zrzeszenia Sportowców Niepełnosprawnych „Start” Renata Śliwińska zdobyła na Igrzyskach Paraolimpijskich w Tokio złoty medal w pchnięciu kulą klasa F40 i ustanowiła rekord paraolimpijski - 8,75 m.

Renata Śliwińska urodziła się z niskim wzrostem. Lekkoatletykę zaczęła trenować w wieku 20 lat.

W 2016 roku wzięła udział w swoich pierwszych międzynarodowych zawodach w mistrzostwach Europy w Grosseto. Zdobyła tam dwa złote w medale w pchnięciu kulą (F40/41) i rzucie dyskiem (F40/41). Tego samego roku wystąpiła na igrzyskach paraolimpijskich w Rio de Janeiro. W zawodach rzutu dyskiem (F41) pobiła rekord świata w kategorii F40, lecz zajęła szóste miejsce. Podobne miejsce zajęła również w pchnięciu kulą (F40).

W roku 2017 zadebiutowała podczas mistrzostw świata w Londynie, zdobywając srebrny medal w pchnięciu kulą (F40), czterokrotnie bijąc swój rekord życiowy. Następnego roku na mistrzostwach Europy w Berlinie została mistrzynią Europy w pchnięciu kulą (F40), ustanawiając nowy rekord świata z wynikiem 8,50 metra. Na tych samych zawodach zdobyła także srebrny medal w rzucie dyskiem (F41).

Na mistrzostwach świata w 2019 roku w Dubaju ponownie zdobyła srebrny medal w pchnięciu kulą (F40). W zawodach rzutu dyskiem (F41) pobiła rekord świata w kategorii F40 i ostatecznie zajęła ósmą pozycję.

Data publikacji: 2023-11-28