Na stronie znajdziesz najświeższe komunikaty z regionu dotyczące Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
„Różni podróżni – obsługa bez barier” – szkolenia z zakresu dostępności transportu zbiorowego
Zapraszamy do udziału w szkoleniach pod nazwą „Różni podróżni – obsługa bez barier” dedykowanych pracownikom sektora transportu zbiorowego w zakresie potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami oraz z różnymi niepełnosprawnościami.
Dla kogo jest to szkolenie?
Szkolenie kierowane jest do pracowników, którzy na co dzień mają bezpośredni kontakt z podróżnymi, np.:
- kierowców;
- motorniczych;
- sprzedawców biletów;
- członków drużyn konduktorskich;
- pracowników świadczących usługi asysty;
- pracowników infolinii;
- pracowników punktów obsługi pasażera;
- kontrolerów biletów.
Do udziału w szkoleniu zapraszamy również kadrę zarządzającą, przedstawicieli związków zawodowych przedsiębiorstw oraz organizatorów transportu zbiorowego.
Na czym polega szkolenie?
Szkolenie ma charakter praktyczny i prowadzone jest w formie warsztatów. Szkolimy pracowników między innymi w zakresie:
- udzielania pomocy;
- przekazywania informacji;
- komunikowania się z podróżnymi, w tym z osobami z różnymi niepełnosprawnościami.
Dla pracowników, którzy mają bezpośredni kontakt z podróżnymi przygotowaliśmy dwudniowe szkolenie. Pomiędzy pierwszym i drugim dniem jest co najmniej tygodniowa przerwa.
Dla kadry zarządzającej przygotowaliśmy krótsze, 4 godzinne spotkania (4 x 60 minut). Prezentujemy na nich proponowane przez PFRON standardy obsługi podróżnych i zachęcamy do ich stosowania.
Efekty szkolenia
Wprowadzenie dostępności usług skutkujące poprawą wizerunku przedsiębiorstw sektora transportu zbiorowego jako:
- odpowiedzialnych społecznie;
- otwartych na potrzeby podróżnych;
- dostępnych dla osób ze szczególnymi potrzebami, w tym osób z niepełnosprawnościami.
Warunki uczestnictwa
- Zgłoszenie powinno dotyczyć zarówno pracowników, którzy mają bezpośredni kontakt z podróżnymi, jak i kadry zarządzającej.
- Szkolenia dwudniowe są realizowane w 10-osobowych grupach, w trybie stacjonarnym. Mogą odbywać się na terenie całego kraju – w zależności od zgłoszeń. 4-godzinne szkolenia dla kadry zarządzającej są realizowane w 10-osobowych grupach, w trybie online.
Opłaty za szkolenie
Kadra zarządzająca i pracownicy przedsiębiorstw transportu zbiorowego biorą udział w szkoleniach nieodpłatnie w ramach tzw. pomocy de minimis albo w związku z rekompensatą z tytułu świadczenia usług publicznych*.
Rekrutacja
Rekrutacja prowadzona jest w trybie ciągłym do wyczerpania 4 980 dostępnych miejsc. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Szczegółowe zasady wnioskowania o udział w projekcie w ramach każdego z wyżej wspomnianych rodzajów pomocy opisane są w Regulaminie szkoleń. Znajdują się w nim także informacje nt. stanowisk, które objęte są szkoleniem oraz programy szkoleń.
Aby zgłosić się na szkolenie, należy pobrać oraz przygotować odpowiednie dokumenty.
Zachęcamy do zapoznania się z instrukcją wypełniania formularzy oraz ze wzorcowo wypełnionymi dokumentami.
Jesteśmy do Państwa dyspozycji
Pracownicy zespołu projektowego w PFRON udzielają informacji i wskazówek dotyczących prawidłowego przygotowania niezbędnych dokumentów.
Szkolenia organizowane są w ramach projektu pn. „Szkolenia dla pracowników sektora transportu zbiorowego w zakresie potrzeb osób o szczególnych potrzebach, w tym osób z niepełnosprawnościami” realizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) w partnerstwie z Urzędem Transportu Kolejowego (UTK) i Instytutem Transportu Samochodowego (ITS). Projekt finansowany jest ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, Działanie 2.6 Wysoka jakość polityki na rzecz włączenia społecznego i zawodowego osób niepełnosprawnych.
Szczegółowe informacje o projekcie.
Realizatorem szkoleń na zlecenie PFRON jest Polski Instytut Rozwoju (PIR) sp. z o.o.
Jak się z nami skontaktować?
W przypadku pytań dotyczących szkolenia prosimy o kontakt z:
- Adrianą Niedoszewską (kierowniczką projektu) pod numerem telefonu: 22 505 57 84 lub adresem e-mail: aniedoszewska@pfron.org.pl;
- Katarzyną Tomaszewską (koordynatorką projektów w PIR sp. z o.o.) pod numerami telefonów: 535 289 260 oraz 22 350 00 86 lub adresem e-mail: ktomaszewska@pir.pl
*Z uwagi na to, że przedsiębiorstwa świadczące usługi transportu zbiorowego są podmiotami gospodarczymi - może zdarzyć się, że na skutek przekroczenia dopuszczalnego prawem limitu pomocy de minimis albo braku odpowiedniej umowy zawartej na podstawie Rozporządzenia (WE) nr 1370/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 października 2007 r., uprawniającej do skorzystania z rekompensaty z tytułu świadczenia usług publicznych, będą one korzystać z tzw. pomocy publicznej na szkolenia. W takiej sytuacji udział każdego pracownika będzie musiał być dofinansowany przez pracodawcę w wysokości od 30% do 50% kosztów szkolenia.