Na stronie znajdziesz najświeższe komunikaty z regionu dotyczące Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
Wielkopolskie prace plastyczne docenione podczas uroczystej gali w Kościelcu
W zabytkowym pałacu w Kościelcu, byłej siedzibie rodu von Kreutzów, odbyła się Wielkopolska Gala podsumowująca XXI edycję konkursu plastycznego „Sztuka Osób Niepełnosprawnych”.
Przeglądowi artystycznemu organizowanemu przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych towarzyszy w tym roku hasło przewodnie „Życie jest podróżą”.
Wydarzenie uświetnił koncert fortepianowy w wykonaniu uczniów Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Kościelcu, którego siedziba mieści się w Zespole Pałacowo-Parkowym w Kościelcu.
Konkurs ma na celu promowanie i nagradzanie działalności artystycznej osób niepełnosprawnych obdarzonych niezwykłymi zdolnościami twórczymi. Jego adresatami są uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej, środowiskowych domów samopomocy oraz niepełnosprawni mieszkańcy domów pomocy społecznej. Tegoroczna edycja obfitowała w małe dzieła sztuki, wśród których znalazły się zarówno obrazy, witraże, rzeźby, jak i fotografie. Autorzy w barwny sposób przedstawili doświadczenia i wspomnienia ze swoich dużych i małych podróży przez życie oraz marzenia o wyprawach w podniebne przestworza, czy też odległe zakątki świata.
182 prace nadesłane w tym roku na konkurs zostały ocenione przez Wojewódzką Komisję Konkursową. Kapituła przy wyborze prac zwracała szczególną uwagę na kreatywność oraz indywidualny sposób interpretacji tematu.
Wszystkim uczestnikom tegorocznej edycji konkursu plastycznego dziękujemy za liczny udział, gratulując jednocześnie twórczej wyobraźni.
Zwycięzcy z regionu mają szansę zdobyć wyróżnienie na ogólnopolskim etapie konkursu.
Pełna lista laureatów z województwa wielkopolskiego prezentuje się następująco (prace nagrodzone w poszczególnych kategoriach opublikujemy wkrótce):
-
Kategoria malarstwo i witraż:
Miejsce I:
Tytuł pracy: „Tęsknota”
Autor: Dominik Chudy z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Piaskach prowadzonych przez Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Kreatywni”
Miejsce II:
Tytuł pracy: „Wszystko to - co w życiu ważne”
Autor: Adela Krydka z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Grońsku
Miejsce III:
Tytuł pracy: „Moja barwna podróż”
Autor: Marek Młodziejewski z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Kłodawie prowadzonego przez Stowarzyszenie „Sprawni Inaczej”
Wyróżnienie:
Tytuł pracy: „Z głową w chmurach”
Autor: Dominika Pospiech z Warsztatów Terapii Zajęciowej „Ognik” w Poznaniu
Wyróżnienie:
Tytuł pracy: „Od maluszka do staruszka”
Autor: Marcin Jagodziński z Warsztatu Terapii Zajęciowej we Wrześni
-
Kategoria rysunek i grafika:
Miejsce I:
Tytuł pracy: „Podróże małe i duże”
Autor: Justyna Kornacka z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Koninie prowadzonego przez Stowarzyszenie na Rzecz Pomocy Osobom Chorym Psychicznie
Miejsce II:
Tytuł pracy: „Razem w podróż”
Autor: Elżbieta Mikołajewicz ze Środowiskowego Domu Samopomocy im. Wernera Kenkel we Włoszakowicach
Miejsce III:
Tytuł pracy: „We dwoje przez życie”
Autor: Kalina Migdałek z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Zbąszyniu prowadzonych przez Społeczną Fundację Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym
-
Kategoria tkanina i aplikacja:
Miejsce I:
Tytuł pracy: „Rejs życia”
Autorzy: Sebastian Jankowski z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Zbąszyniu prowadzonych przez Społeczną Fundację Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym
Miejsce II:
Tytuł pracy: „Każda łatka to nowa podróż”
Autorzy: Anna Chudecka oraz Henryk Bekała z Warsztatu Terapii Zajęciowej Sintur w Turku prowadzonego przez Stowarzyszenie na Rzecz WTZ Sintur w Turku
Miejsce III:
Tytuł pracy: „Za marzeniami”
Autorzy: Jacek Lewek oraz Jacek Styburski z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Kuźnicy Grabowskiej prowadzonego przez Fundację Inwalidów i Osób Niepełnosprawnych „Miłosierdzie” w Kaliszu
Wyróżnienie:
Tytuł pracy: „Bagaż doświadczeń”
Autor: Angelika Stasińska z Zespołu Dziennych Domów Pomocy w Poznaniu Filii nr 5 „Klubu Winogrady”
-
Kategoria rzeźba kameralna i płaskorzeźba:
Miejsce I:
Tytuł pracy: „Podróż w nieznane”
Autorzy: Piotr Kita oraz Mateusz Walczewski ze Środowiskowego Domu Samopomocy im. Wernera Kenkel we Włoszakowicach
Miejsce II:
Tytuł pracy: „Podróż życia”
Autorzy: Władysław Stasiak oraz Władysława Kmiecik z Domu Pomocy Społecznej w Baszkowie
Miejsce III:
Tytuł pracy: „Na dwóch kołach przez świat”
Autorzy: Dariusz Karpiński z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Konarzewie prowadzonego przez Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Promyk”
Kategoria fotografia:
Miejsce I:
Tytuł pracy: „Przemijanie”
Autor: Mateusz Metzner ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Krzywiniu
Miejsce II:
Tytuł pracy: „Życie kołem się toczy”
Autor: Weronika Stryjakowska oraz Dariusz Maćkowiak z Warsztatu Terapii Zajęciowej Zaborowo w Lesznie prowadzonego przez Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Nasz Dom - Nasz Świat”
Miejsce III:
Tytuł pracy: „Gdzie jest moje jutro”
Autor: Przemysław Krajewski z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Środzie Wielkopolskiej
Źródło zdjęć: Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Kościelcu (1; 5; 6; 8; 9; 14), WTZ w Grońsku (18).