informacje o cookies!

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

Na stronie znajdziesz najświeższe komunikaty z regionu dotyczące Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Wojewódzka Spartakiada Osób Niepełnosprawnych w Ogrodniczkach

Za nami kolejna udana edycja Wojewódzkiej Spartakiady Osób Niepełnosprawnych, która odbyła się w Ogrodniczkach pod Białymstokiem w terminie 28-30.08.2020r. W tym wyjątkowym czasie, dopełniono wszelkich procedur związanych z zagrożeniem COVID-19. Wszyscy obecni na zawodach, byli wdrożeni we wszystkie obowiązujące zasady, także dezynfekcja, maseczki i dystans społeczny.

Uczestnicy Spartakiady stawili się dość licznie. Mino zmiennej pogody udało się przeprowadzić wszystkie zaplanowane konkurencje i aktywności. Uroczystego otwarcia w piątek dokonał Pan Mariusz Rodzik - wiceprezes Podlaskiego Stowarzyszenia Sportowego Osób Niepełnosprawnych „START. Relację z otwarcia imprezy i wywiady z uczestnikami, można było usłyszeć tego samego dnia na falach Polskiego Radia Białystok.

 Drugiego dnia zawodów tj. w sobota 29 sierpnia  przywitania ekip dokonali  przedstawiciele lokalnych władz i instytucji – Pani Katarzyna Anciupiuk - Pełnomocnik Zarządu Województwa Podlaskiego do spraw współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz Radna Miasta Białystok, Pani Aneta Narel - przewodnicząca Podlaskiej Rady Pożytku Publicznego i Pan Michał Kiejko-Departament Edukacji, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

Po częściach oficjalnych rozpoczęła się rywalizacja sportowa. Przedstawiciele instytucji, chętnie rozmawiali z uczestnikami i próbowali swoich sił w niektórych konkurencjach. W sobotę, w przerwie między konkurencjami, uczestniczki wyczynowej sekcji biegów narciarskich zrobiły angażujący pokaz technik narciarskich na nartorolkach. Pokaz poprowadziła trenerka – Ewelina Marcisz.

W Spartakiadzie wzięły udział ekipy z czterech województw. W Ogrodniczkach pojawiły się reprezentacje miast: Olecka (woj. warmińsko-mazurskie), Siedlec (woj. mazowieckie), Zduńskiej Woli (woj. łódzkie) i oczywiście Białegostoku (woj. podlaskie). W zawodach mogła wziąć każda osoba niepełnosprawna – bez względu na wiek, rodzaj i stopień niepełnosprawności. Zmagania sportowe były rozgrywane w konkurencjach indywidualnych i drużynowych:

  • Rzut piłką lekarską
  • Rzut lotką do celu
  • Rzuty kółkiem ringo do celu
  • Pchnięcie kulą
  • Tor przeszkód
  • Rzut piłką do kosza
  • Paintball – strzelanie do celu
  • Turniej tenisa stołowego
  • Turniej półkrzyków

Łącznie w rywalizacji sportowej, wzięło udział ponad 80 osób niepełnosprawnych. Rywalizacja była zacięta, w szczególności jeżeli chodzi o rozgrywki zespołowe. Poza zmaganiami sportowymi, uczestnicy chętnie brali udział w grach i zabawach rekreacyjnych, spacerach po lesie i wieczornych ogniskach. Wszyscy uczestnicy mieli zapewniony pobyt i wyżywienie. Ostatniego dnia imprezy – w niedzielę 30.08.2020r., nastąpiło podsumowanie zawodów, wyłonienie zwycięzców i wręczenie nagród. Nagrodzone zostały osoby, które uzyskały najlepsze wyniki w poszczególnych konkurencjach z podziałem na kobiety i mężczyzn.

Popularność Wojewódzkiej Spartakiady Osób Niepełnosprawnych, ukazuje potrzebę przeprowadzania podobnych zawodów luźniejszej formuły w przyszłości – ponieważ jest wiele osób niepełnosprawnych, które nie mogą uczestniczyć w sporcie paraolimpijskim (rywalizacja skierowana do osób posiadających niepełnosprawność ruchu lub wzroku), a takie imprezy dają szansę sprawdzenia się bez podziału na rodzaj i stopień niepełnosprawności.

Przeprowadzenie Wojewódzkiej Spartakiady nie byłoby możliwe dzięki środkom pochodzącym z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, oraz Ministerstwa Sportu, przy wsparciu Polskiego Związku Niepełnosprawnych „START” i Miasta Białegostoku.

Gratulujemy świetnych wyników wszystkim startującym.

 

 

Galeria zdjęć

Data publikacji: 2020-09-02
Oddział Podlaski PFRON
Autor: Oddział Podlaski PFRON

Inne aktualności z tej kategorii