Tutaj można się dowiedzieć, jakie to projekty, co jest ich celem i na jakim są etapie. Więcej informacji, czyli szczegółowe opisy, linki do dokumentów i konsultacji, można znaleźć klikając na tytuły.



Standardy funkcjonowania Warsztatów Terapii Zajęciowej (luty 2022 r.) - wstępna wersja przygotowana do pilotażu
Podjęte w ramach projektu „Aktywni niepełnosprawni – narzędzia wsparcia samodzielności osób niepełnosprawnych” prace nad opracowaniem Standardów funkcjonowania warsztatów terapii zajęciowej są pierwszą próbą wprowadzenia jednolitych zasad pracy warsztatów terapii zajęciowej.
Standardy to zestaw podstawowych norm i zasad pracy z osobami z niepełnosprawnością (w tym m.in. jednolita metodyka diagnozowania uczestników, tworzenia i realizacji IPR oraz oceny postępów uczestników), sformułowanych tak, by zapewniona była indywidualizacja wsparcia oraz prawo uczestników do samostanowienia. Założeniem jest, by z tego zestawu każdy WTZ korzystał w miarę potrzeb uczestników i lokalnych możliwości.
W standardach zwrócono uwagę, że zadania WTZ wskazują na konieczność pracy w dwóch głównych obszarach: włączenia społecznego i aktywizacji zawodowej. Mając to na uwadze wskazano szereg działań, jakie WTZ mogą i powinny podejmować w obu tych obszarach – każdorazowo zgodnie z lokalnymi uwarunkowaniami i indywidualnymi potrzebami uczestników. Podkreślono m.in. potrzebę częstszego niż dotychczas wyjścia poza WTZ i wzmocnienia współpracy z otoczeniem, bardziej pro-zawodowego charakteru tzw. pracowni oraz zapewnienia uczestnikom WTZ alternatywnych form komunikacji.
W opracowaniu wstępnej wersji standardów wiodącą rolę mieli praktycy, m.in. kierownicy warsztatów terapii zajęciowej oraz zakładów aktywności zawodowej. W okresie: wrzesień – październik 2021 r. wstępna wersja standardów podlegała konsultacjom społecznym. Wyniki tych konsultacji zostały wykorzystane w pracach nad modyfikacją odpowiednich zapisów. Nie każda jednak opinia mogła zostać uwzględniona, ponieważ w wielu przypadkach ta sama kwestia była przez część środowiska oceniana krytycznie, przez część aprobowana. Część uwag uczestników konsultacji, która nie została uwzględniona, będzie podlegała ponownej weryfikacji w trakcie i po przeprowadzeniu pilotażu standardów.
Podkreślamy, że na obecnym etapie realizacji projektu nadal mówimy o wersji wstępnej standardów - przeznaczonej do pilotażu. Głos praktyków, którzy będą testować zaproponowane w standardzie rozwiązania, będzie miał znaczący wpływ na ostateczny kształt dokumentu. Wyniki pilotażu będą wykorzystane do weryfikacji standardów i zdefiniowania warunków ich powszechnego wdrożenia (niezbędnych zmian w systemie wsparcia osób z niepełnosprawnościami).
Już w aktualnej wersji dokumentu umieszczono szereg rekomendacji odnoszących się do konieczności zmian prawnych np. w zakresie zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności.
Kolejne etapy pracy nad standardami będą przebiegały następująco:
- realizacja pilotażu; w trakcie pilotażu Partnerzy projektu zapewnią odpowiednie wsparcie warsztatom w nim uczestniczącym w postaci m.in.: nieodpłatnych szkoleń w zakresie standardów, udostępnienia narzędzia informatycznego do obsługi diagnozy funkcjonalnej uczestników WTZ, a także umożliwienia zakupu wyposażenia niezbędnego do prowadzenia terapii zgodnie z wypracowanymi standardami,
- dokonanie modyfikacji wstępnej wersji standardów w oparciu o wyniki pilotażu,
- przeprowadzenie kolejnych konsultacji środowiskowych wypracowanych rozwiązań,
- opracowanie ostatecznej propozycji standardów oraz propozycji potrzebnych do ich wdrożenia zmian prawnych,
- upowszechnienie standardów funkcjonowania WTZ.
Zapewniamy, że wszystkie postulaty środowiska przekazane w trakcie konsultacji społecznych, a także przekazywane do Lidera projektu, PFRON oraz Partnerów Społecznych w innej formie oraz zgłoszone w trakcie pilotażu będą brane pod uwagę w trakcie kolejnych prac nad standardami.
Tekst Standardów funkcjonowania Warsztatów Terapii Zajęciowej