informacje o cookies!

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

Na stronie znajdziesz najświeższe komunikaty z regionu dotyczące Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Mistrzowie IKS Atak Elbląg

Pokaż zdjęcie: 10 zawodników z trenerami i rozwiniętą flagą Polski

Judocy IKS Atak w Elblągu są Mistrzami Świata. Dziesięcioosobowa reprezentacja Polski nie miała sobie równych na turnieju w Portugalii. Każdy z judoków w barwach biało-czerwonych wrócił do kraju z medalem.

Reprezentacja Polski na Mistrzostwach Świata w Judo

Wśród 10-osobowej reprezentacji Polski judoków, podczas Mistrzostw Świata na Maderze 30 września do 2 października, było czterech zawodników z IKS Atak Elbląg: Mateusz Bielecki, Adam Wiśniewski, Marcin Liszcz i Konrad Szumski.

- Pierwszy dzień to były walki indywidualne, drugi dzień zawodów to rywalizacja drużynowa – relacjonował zawody Michał Dąbrowski, trener zawodników z Elbląga.- Nasi zawodnicy byli świetnie przygotowani. Obawialiśmy się Włochów, bo reprezentują bardzo wysoki poziom. Do tych zawodów byli najlepsi. I cieszę się ogromnie, że zdobyliśmy tytuł Mistrzów Świata. Wiemy jaki poziom reprezentujemy i daje nam to kopa do dalszych zmagań.

Przygotowanie judoków

Kadra Polski od września intensywnie przygotowywała się do zawodów. Treningi odbywały się 3 razy w tygodniu. Ćwiczyli na siłowni, organizowane były randori czyli zawodnicy z niepełnosprawnością walczyli ze zdrowymi kolegami.  Jak zdradził trener te walki były bardzo wyrównane. Nie było forów, z tytułu, że rywal ma zespół Downa, czy jakieś inne schorzenie. To też pozwoliło się technicznie doskonalić zawodnikom, ale również dało poczucie pewności.

Przyjazd na Maderę

Zawodnicy wraz z trenerem wyruszyli z Elbląga do Warszawy autokarem. Na lotnisku podczas odprawy wykazali się obyciem i świetną organizacją. Na Maderę reprezentacja judoków przyleciała po północy. Z lotniska odebrał ich organizator i zabrał do hotelu. – Słabym punktem podróży było to, że przyjechaliśmy w nocy i nie mogliśmy skorzystać z gastronomii, a wszyscy po tylu godzinach lotu byliśmy głodni – opowiada trener Dąbrowski.  - Kiedy rano opuściliśmy pokoje było 26 stopni Celcjusza. A więc lato.

Mistrzostwa – rozgrywki indywidualne

Pierwszego dnia elbląscy judocy zdobyli indywidualnie 4 medale. Liszcz Marcin w kategorii do 81 kg zdobył złoto. Adam Wiśniewski w kategorii do 73 kg, minimalnie przegrał z kolegą z reprezentacji Polski w dogrywce i zdobył srebro. Konrad Szumski zdobył brązowy medal  w kategorii do 81 kg . Mateusz Bielecki w wadze do 60 kg zdobył brąz. Ogólnie reprezentacja Polski zdobyła tego dnia 10 medali.

Mistrzostwa drużynowe

Drugiego dnia obyły się pierwsze oficjalnie drużynowe Mistrzostwa Świata. W każdej drużynie walczy jedna kobieta i czterech mężczyzn w różnych kategoriach wagowych. W pierwszym spotkaniu Polacy spotkali się z bardzo dobrą reprezentacją gospodarzy. Pierwszą walkę stoczyła gdańszczanka Zuzanna Urbańska z Ada Judo Fun Gdańsk.  Przegrała.  Za to w kolejnych 4 walkach stoczonych przez ich drużyny wygrywa przed czasem przez ippon. Wynik meczu ustawił się na 4:1. W drugiej walce Polacy spotkali się z faworyzowaną reprezentacją Włoch. Zgodnie z przewidywaniami Włosi po pierwszych dwóch walkach prowadzili 2:0. Dla Polski oznaczało to jedno, ale wygrają 3 kolejne walki, nie popełnią żadnego błędu, albo przegrają Mistrzostwa Świata.

Emocje sięgają zenitu

W wadze do 73 kg Polska drużyna wystawiła Oliviera Treplińskiego. W dobrym stylu pokonuje przeciwnika. Następnie z reprezentantem Włoch w kategorii do 81 kg walczy Marcin Liszcz, świeżo upieczony Mistrz Świata. Wygrywa swoją walkę przez ippon. W kategorii królewskiej +81 kg naprzeciwko bardzo dobrego i silnego Włocha wychodzi Adam Wiśniewski srebrny medalista w kategorii do 73 kg.

- Postanowiliśmy wystawić właśnie Adama dlatego, że to najlepszy technik w Polsce. Liczyliśmy na to, że właśnie techniką walki pokona przeciwnika – mówi trener.

W początkowej fazie walki Wiśniewski rzuca swego przeciwnika na waza-ari. Po czym przechodzi do trzymania. Adam wygrywa swój pojedynek przed czasem a Polacy w stosunku 3:2 wygrywają Mistrzostwo Świata.

Zwycięstwa judoków

Reprezentacja Polski przywiozła 10 medali. Złoto zawisło na szyi Oliviera Treplińskiego, Marcina Liszcza,  Michała Miszkowskiego , Radka Siejki, Zuzy Urbańskiej. Na drugim miejscu podium stanęli:  Tymoteusz Kełpiński, Adam Wiśniewski. Brąz wywalczyli Mateusz Bielecki, Konrad Szumski, Adam Zimny. Cała drużyna, również rezerwowi, którzy utrzymywali gotowość bojową, byli podczas dekoracji i wysłuchali hymnu Mazurka Dąbrowskiego. Zwycięstwo biało-czerwonych na Mistrzostwach przyniosło zaproszenia na turnieje towarzyskie.

- Mamy zaproszenia z Włoch i ze Szwecji na turnieje towarzyskie. Chcielibyśmy także pojechać w listopadzie na silnie obsadzony turniej do Holandii dla zawodników z trzech pierwszych grup sprawnościowych. Przyjadą najsilniejsze reprezentacje z Europy: Anglia, Holandia, Niemcy, Austria. I w grudniu mamy jeszcze Puchar Polski w Opolu - zdradza Paulina Dąbrowska, trenerka judo w Ataku.

Trenerami elbląskich judoków są Paulina Dąbrowska i Michał Dąbrowski (przypadkowa zbieżność nazwisk).

 

Fot. Prywatne trenera reprezentacji oraz Anny Dembińskiej z PortEl.pl (z trenerką)

Galeria zdjęć

Data publikacji: 2022-10-20
Autor: Oddział Warmińsko-Mazurski

Inne aktualności z tej kategorii