Tutaj można się dowiedzieć, jakie to projekty, co jest ich celem i na jakim są etapie. Więcej informacji, czyli szczegółowe opisy, linki do dokumentów i konsultacji, można znaleźć klikając na tytuły.



Model wsparcia
Model wsparcia osób niepełnosprawnych w środowisku pracy zawiera zasady postępowania w procesie stworzenia optymalnego dla osoby niepełnosprawnej środowiska pracy, w tym metody do oceny fizycznych i psychospołecznych warunków pracy, oraz narzędzia wspomagające przystosowanie środowiska pracy do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Zasady postępowania uwzględniają dostosowanie fizycznych elementów stanowiska pracy, ich dostępność oraz możliwość wykorzystania pomocy technicznych, a także środowiska pracy w tym dostosowanie warunków fizycznych (m.in. oświetlenia, akustycznych, mikroklimatu) i psychospołecznych warunków pracy.
Zasadniczymi elementami modelu wsparcia będą:
- Dokument strategiczny "Mapa drogowa wsparcia osób niepełnosprawnych w środowisku pracy" syntetycznie i w przyjazny dla odbiorców sposób przedstawiał zasady postępowania ukierunkowane na dostosowanie środowiska pracy do potrzeb osób niepełnosprawnych. W szczególności dokument zawierał będzie:
- Narzędzia operacyjne wspomagające pracodawców w organizacji środowiska pracy dla osoby niepełnosprawnej, w tym:
- 4 poradniki nt. dostosowania środowiska pracy dla osób niepełnosprawnych, z niepełnosprawnością narządu ruchu, narządu wzroku, narządu słuchu i niepełnosprawnością intelektualną.
- Interaktywne, mobilne narzędzie do oceny możliwości zatrudnienia osoby niepełnosprawnej i planowania procesu przystosowania środowiska pracy - Rozkład jazdy.
- 4 warianty wirtualnego środowiska pracy dostosowanego do osób niepełnosprawnych w zależności od rodzaju niepełnosprawności.
- Interaktywny program wykorzystujący techniki rzeczywistości wirtualnej (VR) do tworzenia optymalnego środowiska pracy biurowej (najczęściej występującej w administracji publicznej, a także najbardziej dostępnej dla osób niepełnosprawnych),
- Utworzenie na bazie istniejących instytucji i struktur regionalnych, sieci podmiotów zaangażowanych w wspomaganie pracodawców w dostosowywaniu środowiska pracy do potrzeb osób niepełnosprawnych.