Tutaj można się dowiedzieć, jakie to projekty, co jest ich celem i na jakim są etapie. Więcej informacji, czyli szczegółowe opisy, linki do dokumentów i konsultacji, można znaleźć klikając na tytuły.



Ogłoszenie o otwartym naborze partnerów w celu wspólnej realizacji projektu
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na podstawie art. 33 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014 - 2020 (Dz.U. 2017 poz. 1460) występując jako Lider Projektu ogłasza otwarty nabór Partnerów w celu wspólnego przygotowania i realizacji projektu partnerskiego „Budowa kompleksowego systemu szkolenia i udostępniania osobom niewidomym psów przewodników oraz zasad jego finansowania”, który będzie stanowił projekt pozakonkursowy w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, Oś Priorytetowa IV Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa, Działanie 4.1 Innowacje społeczne.
I. Cel partnerstwa
Celem partnerstwa jest wspólne z Liderem Projektu przygotowanie wniosku o dofinansowanie oraz realizacja projektu pt. „Budowa kompleksowego systemu szkolenia i udostępniania osobom niewidomym psów przewodników oraz zasad jego finansowania” na podstawie umowy o dofinansowanie, którą Lider Projektu podpisze z Ministerstwem Inwestycji i Rozwoju jako Instytucją Pośredniczącą.
II. Zakres tematyczny partnerstwa
Celem głównym projektu jest stworzenie warunków do podniesienia poziomu integracji społecznej osób z niepełnosprawnością wzroku, poprzez opracowanie i przetestowanie kompleksowego systemu służącego zapewnieniu osobom niewidomym w Polsce dostępu do psów przewodników oraz włączenie go do polityk publicznych w obszarze rehabilitacji społecznej osób niewidomych.
W ramach partnerstwa:
- Na etapie przygotowania projektu zadaniem wyłonionych Partnerów będzie pomoc w przygotowaniu wszelkiej niezbędnej dokumentacji wymaganej do złożenia wniosku o dofinansowanie projektu.
- Na etapie realizacji projektu zadaniem Partnerów będzie uczestnictwo w realizacji projektu w zakresie i w sposób określony w umowie o partnerstwie.
Określenie zakresu, sposobu, warunków i kosztów realizacji zadań Partnerów w ramach projektu nastąpi w oparciu o oferty poszczególnych Partnerów oraz uzgodnienia dokonane pomiędzy Liderem i Partnerami na etapie przygotowywania wniosku o dofinansowanie oraz w trakcie procesu oceny wniosku przez Instytucję Pośredniczącą.
Projekt przewiduje realizację projektu zgodnie z zapisami projektu fiszki projektowej, który stanowi załącznik do niniejszego ogłoszenia.
III. Wymagania wobec Partnera
Partnerem może być podmiot krajowy wybrany zgodnie z procedurą określoną w art. 33 ust.1 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020 (Dz.U. 2017 poz. 1460) spełniający następujące wymagania:
A. Wymogi formalne:
- Aktualny odpis z właściwego rejestru potwierdzający formę organizacyjno – prawną podmiotu, osoby uprawnione do reprezentowania i zasady reprezentacji podmiotu.
- Statut, jeśli podmiot go posiada.
- Aktualne zaświadczenie wydane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych potwierdzające, że podmiot nie zalega z opłaceniem składek na ubezpieczenie społeczne.
- Aktualne zaświadczenie wydane przez Urząd Skarbowy potwierdzające, że podmiot nie zalega z opłacaniem podatków i opłat.
- Oświadczenie podmiotu składającego ofertę potwierdzające, że żadna z osób reprezentujących podmiot nie była prawomocnie skazana za przestępstwa określone w art. 229 lub art. 230a ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz. U. 2017 poz. 1137) – zawarte w treści oferty.
- Oświadczenie, iż podmiot nie jest podmiotem powiązanym w rozumieniu załącznika I do rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (Dz. Urz. UE L 187 z 26.06.2014, str. 1) – zawarte w treści oferty.
- Oświadczenie, że podmiot nie jest wykluczony z możliwości otrzymania dofinansowania – zawarte w treści oferty.
- Deklaracja gotowości współpracy z PFRON jako Liderem w trakcie przygotowania projektu oraz podczas jego realizacji - zawarta w treści oferty.
B. Wymogi merytoryczne:
- prowadzenie udokumentowanej działalności na rzecz osób z dysfunkcją wzroku przez okres co najmniej 6 lat;
- doświadczenie w realizacji lub współrealizacji co najmniej trzech projektów dotyczących zadań z zakresu rehabilitacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych, w tym co najmniej jednego projektu, w którym miało miejsce szkolenie psów przewodników oraz przygotowanie osób niewidomych do współpracy z tymi psami, w okresie ubiegłych 5 lat.
Partnerem nie może być podmiot podlegający wykluczeniu związanemu z zakazem udzielania dofinansowania podmiotom wykluczonym lub wobec którego orzeczono zakaz dostępu do środków funduszy europejskich na podstawie:
- Art. 207 ust. 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych,
- Art. 12 ustawy z dnia 15 czerwca 2012 r. o skutkach powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom przebywającym wbrew przepisom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
- Art. 9 ustawy z dnia 28 października 2002 r. o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary.
IV. Niezbędne dokumenty
Podmiot ubiegający się o wybór na Partnera w procedurze konkursowej jest zobowiązany złożyć następujące dokumenty (w formie oryginału lub kopii potwierdzonej „za zgodność z oryginałem”):
- Wypełniony „Formularz oferty” zgodny co do treści z wzorem dołączonym do ogłoszenia, w tym wymagane oświadczenia oraz deklaracja.
- Aktualny odpis z właściwego rejestru potwierdzający formę organizacyjno – prawną podmiotu, osoby uprawnione do reprezentowania i zasady reprezentacji podmiotu.
- Statut, jeśli podmiot go posiada.
- Aktualne zaświadczenie wydane przez ZUS potwierdzające, że oferent nie zalega z opłaceniem składek na ubezpieczenie społeczne.
- Aktualne zaświadczenie wydane przez Urząd Skarbowy potwierdzające, że oferent nie zalega z opłacaniem podatków i opłat.
V. Kryteria wyboru
- Liczba ekspertów zadeklarowanych do uczestnictwa w projekcie:
- 1: 1 punkt
- 2: 2 punkty
- 3: 3 punkty
- 4: 4 punkty
- 5 i powyżej: 5 punktów
- Liczba instruktorów zadeklarowanych do uczestnictwa w projekcie:
- 1: 2 punkty
- 2: 4 punkty
- 3 i powyżej: 6 punktów
- Liczba lat doświadczenia w zakresie szkolenia i udostępniania psów przewodników:
- Poniżej 3 lat: 1 punkt
- Powyżej 3 – do 5 lat: 3 punkty
- Powyżej 5 lat: 5 punktów
- Liczba wyszkolonych i udostępnionych osobom niewidomym psów przewodników w całym okresie działalności:
- Do 10 psów: 1 punkt
- 11-20 psów: 3 punkty
- 21-30 psów: 5 punktów
- Powyżej 30 psów: 7 punktów
- Liczba lat doświadczenia w prowadzeniu udokumentowanej działalności na rzecz osób z dysfunkcją wzroku:
- 6 lat: 1 punkt
- Powyżej 6 – do 10 lat: 3 punkty
- Powyżej 10 lat: 5 punktów
- Liczba projektów dotyczących zadań z zakresu rehabilitacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych zrealizowanych w ciągu ostatnich 5 lat:
- Mniej niż 5: 1 punkt
- 5 – 7: 3 punkty
- Powyżej 7: 5 punktów
Do udziału w projekcie zostanie wybranych pięciu Oferentów, którzy uzyskają największą łączną liczbę punktów w ramach kryteriów 1-6.
Ocena złożonych zgłoszeń prowadzona będzie zgodnie z art. 33 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowych w perspektywie finansowej 2014-2020 (Dz.U. 2017 poz. 1460).
VI. Termin, miejsce i sposób złożenia oferty
- Ofertę wraz z załącznikami należy złożyć w języku polskim w formie pisemnej według wzoru załączonego do niniejszego ogłoszenia.
- Oferta powinna zawierać wszystkie informacje zgodnie z wymaganiami ogłaszającego wobec Partnera i zakresu oferty określonymi w niniejszym ogłoszeniu.
- Oferta oraz wszystkie oświadczenia składane w ramach konkursu powinny być podpisane przez osobę/osoby upoważnioną/-e do reprezentowania podmiotu, zgodnie z zasadami reprezentacji podmiotu lub na podstawie pełnomocnictwa (pełnomocnictwo należy dołączyć do oferty).
- Oferta powinna być podpisana w sposób umożliwiający identyfikację osoby składającej podpis (np. czytelny podpis składający się z pełnego imienia i nazwiska lub podpis opatrzony pieczęcią imienną).
- Ofertę wraz z załącznikami należy złożyć w formie elektronicznej (skan) na adres poczty elektronicznej: kgurbiel@pfron.org.pl.
- Ofertę należy złożyć do dnia 24 października 2018 r. do godz.24. Oferty, które wpłyną po terminie nie będą rozpatrywane.
VII. Procedura wyboru Partnera
- PFRON powoła Komisję do oceny zgłoszeń kandydatów na Partnera.
- Po upływie terminu składania ofert Komisja Konkursowa dokona ich otwarcia, a następnie przeprowadzi czynności badania i oceny złożonych ofert w celu wyboru ofert najkorzystniejszych zgodnie z następującą procedurą:
- Komisja dokona oceny kompletności ofert zgodnie z wymogami określonymi w pkt IV.
W przypadku stwierdzenia, że oferta jest niekompletna, Komisja wezwie podmiot, który złożył ofertę, do jej uzupełnienia, wyznaczając mu stosowny termin, nie dłuższy niż 5 dni roboczych.
Oferty niekompletne, które nie zostały uzupełnione w wyznaczonym terminie, zostaną odrzucone. - Oferty nie podlegające odrzuceniu zostaną ocenione przez Komisję zgodnie z kryteriami określonymi w pkt V.
W trakcie oceny Komisja może zwrócić się do podmiotu, który złożył ofertę, o dodatkowe wyjaśnienia lub dokumenty niezbędne do dokonania oceny, wyznaczając mu stosowny termin, nie dłuższy niż 5 dni roboczych. - Komisja dokona wyboru jako najkorzystniejszych pięciu ofert, które w wyniku oceny uzyskają najwyższą liczbę punktów.
- Komisja dokona oceny kompletności ofert zgodnie z wymogami określonymi w pkt IV.
- Oferenci, którzy złożą oferty, zostaną niezwłocznie powiadomieni o wynikach konkursu za pośrednictwem poczty elektronicznej. Informacja o wynikach konkursu zostanie także opublikowana na stronie internetowej PFRON.
- Ogłaszający nabór zastrzega sobie prawo unieważnienia naboru bez podawania przyczyny.
- Podmiotom wybranym zgodnie z procedurą określoną w pkt 2 ogłaszający konkurs zaproponuje zawarcie umowy partnerskiej, która w sposób szczegółowy określi zadania Lidera i Partnera oraz koszty ich realizacji, zasady zarządzania projektem, sposób przekazywania środków finansowych na realizację zadań oraz inne kluczowe kwestie związane z realizacją projektu, pod warunkiem uzyskania jego dofinansowania.
VIII. Procedura odwoławcza
- Podmioty, które nie zostały wybrane do pełnienia funkcji Partnera mają możliwość wniesienia odwołania do Prezesa Zarządu PFRON w nieprzekraczalnym terminie 3 dni roboczych od dnia ogłoszenia o wynikach konkursu na stronie internetowej PFRON, w formie elektronicznej (skan), na adres poczty elektronicznej wskazany do składania ofert.
- Odwołanie zostanie rozpatrzone w ciągu 5 dni roboczych od daty wpływu.
- Informacja o wynikach odwołania zostanie podana do publicznej wiadomości na stronie internetowej PFRON.
- W przypadku pozytywnego rozpatrzenia odwołania przewiduje się dokonanie ponownej oceny ofert przez nową Komisję Konkursową.
1. Wzór formularza ofertowego
2. Fiszka projektu pozakonkursowego - projekt