Jeśli masz zaległości we wpłatach na Fundusz, zobacz jakie mogą grozić konsekwencje egzekucyjne.
Egzekucja wpłat
Wobec pracodawcy zobowiązanego do wpłat na Fundusz, który posiada zaległości we wpłatach może być wszczęte postępowanie egzekucyjne.
Procedura
Przed wszczęciem egzekucji do pracodawcy, Fundusz wysyła upomnienia zawierające wezwanie do wykonania obowiązku z zagrożeniem skierowania sprawy na drogę postepowania egzekucyjnego.
Prezes Zarządu PFRON wystawia administracyjny tytuł wykonawczy i przysługują mu uprawnienia wierzyciela. Zobowiązany, który kwestionuje przymusowe dochodzenie należności, może złożyć zarzuty w postępowaniu egzekucyjnym. Zarzuty te są rozpatrywane przez wierzyciela oraz przez organ egzekucyjny. Egzekucję wobec zobowiązanego prowadzi właściwy miejscowo Naczelnik Urzędu Skarbowego. Postępowanie egzekucyjne powoduje powstanie kosztów egzekucyjnych, które obciążają zobowiązanego. Na koszty te składają się wydatki egzekucyjne (faktycznie poniesione przez organ) oraz opłaty za dokonane czynności (np. 5% egzekwowanej należności za zajęcie wierzytelności na rachunku bankowym zobowiązanego).
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji .