Tutaj można się dowiedzieć, jakie to projekty, co jest ich celem i na jakim są etapie. Więcej informacji, czyli szczegółowe opisy, linki do dokumentów i konsultacji, można znaleźć klikając na tytuły.
PFRON na Targach TECHNIKON-INNOWACJE w Gdańsku
W dniach 23-24 października w Gdańsku odbyła się 10 edycja Targów Techniki Przemysłowej, Nauki i Innowacji TECHNICON-INNOWACJE. Nowością Targów była specjalna przestrzeń wystawiennicza, dedykowana innowacjom w zakresie niepełnosprawności pn. „Salon Nowoczesności i Udogodnień dla Osób Starszych, Chorych iNiepełnosprawnych”. „Salon…” został objęty Patronatem Honorowym Prezes Zarządu PFRON.
Targom towarzyszyła organizowana przez Urząd Miasta Gdańska i Społeczną Radę ds. Osób Niepełnosprawnych przy Prezydencie Gdańska, konferencja dotycząca realizacji Konwencji oPrawach Osób Niepełnosprawnych i konsekwencji ratyfikacji Konwencji dla polskiego systemu prawnego. W konferencji wzięli udział m.in. przedstawiciele Krajowej Rady Konsultacyjnej przy Pełnomocniku Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, wiodących organizacji pozarządowych, organizacji zrzeszających pracodawców, samorządów oraz PFRON.
W ramach Targów zorganizowano wspólne stoisko informacyjne Funduszu i Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych. Na stoisku prezentowane były wiodące projekty PFRON, współfinansowane ze środków unijnych. Ze względu na szczególną tematykę Targów, położono nacisk na prezentację projektu „Ramowe wytyczne w zakresie projektowania obiektów, pomieszczeń oraz przystosowania stanowisk pracy dla osób niepełnosprawnych o specyficznych potrzebach”, realizowanego w Partnerstwie z Centralnym Instytutem Ochrony Pracy – Państwowym Instytutem Badawczym.
Istotą „Ramowych wytycznych…” jest bowiem zdiagnozowanie potrzeb i opracowanie rekomendacji w zakresie projektowania oraz przystosowania stanowisk pracy. W ramach projektu opracowano między innymi publikację „Projektowanie obiektów, pomieszczeń oraz przystosowanie stanowisk pracy dla osób niepełnosprawnych – ramowe wytyczne”, która w założeniu stanowić ma kompendium wiedzy omożliwościach taniego i efektywnego przygotowania przedsiębiorcy dowspółpracy z niepełnosprawnymi pracownikami. Wytyczne opracowano na podstawie wykonanych przez specjalistów Instytutu 15 ekspertyz konkretnych firm, w trakcie których przeanalizowano łącznie 69 różnorodnych stanowisk pracy.