Tutaj można się dowiedzieć, jakie to projekty, co jest ich celem i na jakim są etapie. Więcej informacji, czyli szczegółowe opisy, linki do dokumentów i konsultacji, można znaleźć klikając na tytuły.
Wsparcie osób niepełnosprawnych w swobodnym dostępie do informacji i usług zamieszczonych w Internecie
Z raportu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji „Społeczeństwo informacyjne w liczbach 2009” w Polsce wynika, że ponad 2 mln osób niepełnosprawnych nigdy nie korzystało z Internetu, choć dostęp wg. „Diagnozy społecznej 2009” posiada 51,4% zarówno kobiet i mężczyzn niepełnosprawnych. Internet, jako źródło szukania pracy wskazuje około 6 % kobiet i około 5% mężczyzn wśród osób niepełnosprawnych (wyniki badań w ramach projektu pn. „Ogólnopolskie badania sytuacji, potrzeb i możliwości osób niepełnosprawnych” – SWPS, PFRON 2009). Aktywność zawodową, według „Diagnozy ...” podejmuje 10,8% kobiet i 16,3% mężczyzn wśród osób niepełnosprawnych. Z danych raportu Biura Rzecznika Praw Obywatelskich pt. „Dostępność witryn internetowych instytucji publicznych dla osób niewidomych” wśród 93 przebadanych stron www instytucji centralnych, jedynie 18 spełniło podstawowe warunki dostępności (marzec 2010 roku). W społeczeństwie informatycznym konieczne jest zapewnienie równorzędnego dostępu do treści elektronicznych wszystkim odbiorcom, bez względu na ograniczające ich dysfunkcje. Niespełnienie tego warunku prowadzi do wykluczenia cyfrowego osób niepełnosprawnych. Dlatego tak ważne jest uruchomienie witryn internetowych zgodnie z wytycznymi WCAG (Web Content Accessibility Guidelines) ustalonymi przez konsorcjum W3C (World Wide Web Consortium). Wymagania te w szczególności dotyczą instytucji publicznych.
Cel ogólny projektu to: rozpowszechnienie idei tworzenia stron internetowych dostępnych dla osób niepełnosprawnych w oparciu o międzynarodowe standardy WCAG 2.0 opracowane przez konsorcjum W3C. Cel jest realizowany poprzez zbadanie 200 instytucji użyteczności publicznej oraz uwrażliwienie ich na problem dostępności treści internetowych dla osób niepełnosprawnych.
Cele szczegółowe:
- zbadanie 200 instytucji użyteczności publicznej pod względem dostępności ich stron internetowych dla osób niepełnosprawnych,
- uwrażliwienie 200 zbadanych instytucji na problemy dostępności treści internetowych dla osób niepełnosprawnych. Rozpowszechnienie idei tworzenia stron dostępnych dla osób niepełnosprawnych w polskojęzycznej społeczności internetowej.
Audyt 200 stron internetowych instytucji użytku publicznego pozwolił na zdiagnozowanie potrzeb osób niepełnosprawnych w zakresie dostępności korzystania ze stron internetowych instytucji publicznych.
Projekt pn. „Wsparcie osób niepełnosprawnych w swobodnym dostępie do informacji i usług zamieszczonych w Internecie” jest szansą na zebranie najlepszych rozwiązań, które już funkcjonują w Polsce oraz wskazanie ogólnoświatowych standardów tworzenia serwisów dostępnych dla osób niepełnosprawnych, które mogą stać się narzędziami ułatwiającymi wdrożenie zapisów ustawy w życie. Działanie to jest bardziej zasadne, ponieważ brak w innych aktach polskiego ustawodawstwa bardziej szczegółowych informacji na ten temat. Stosowana jest zasada empowermentu – osoby niepełnosprawne włączone są w proces tworzenia projektu i będą także zatrudniane w nim jako personel.
Wartością dodaną ww. projektu jest zwiększenie świadomości społecznej na temat ważności tworzenia zasobów internetowych dostępnych dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności, a także polepszenie wizerunku instytucji użyteczności publicznej wśród osób niepełnosprawnych przez umożliwienie im łatwiejszego dostępu do informacji i usług zamieszczonych w Internecie. Trwałość projektu zapewniona będzie przez wyprodukowanie filmów instruktażowych na temat korzystania z serwisów internetowych przez osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Filmy były wykorzystywane m.in. w trakcie seminariów skierowanych do przedstawicieli audytowanych instytucji użytku publicznego. Po zakończeniu projektu filmy będą dostępne na stronie www.niepelnosprawni.pl z możliwością ściągnięcia i nieodpłatnego wykorzystania. Trwałością projektu będzie również opracowany podręcznik na temat projektowania dostępnych serwisów internetowych dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności z wykorzystaniem dobrych rozwiązań wypracowanych w ramach projektu.
Szczegółowe informacje na temat ww. projektu znaleźć można na stronie: http://dostepnestrony.pl
Do pobrania PODRĘCZNIK Dostępność serwisów internetowych ( pobierz )
Termin realizacji projektu: 01.12.2010 – 31.01.2012